V 1 700 let staré mayské královské hrobce byla objevena nefritová maska boha

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

Archeologové z National Geographic objevili v Chochkitamu poblíž Guatemalského Peténu nádhernou královskou nefritovou masku z poloviny 4. století. Přežila rabování vykradačů uschována v pohřební komoře pyramidy. Odborníci dešifrovali nápisy a identifikovali jejího majitele i boha, kterého znázorňuje.

Chochkitam leží uprostřed deštného pralesa, snad i proto dlouho nebyl archeologicky důkladně prozkoumán. Přestože je archeologické naleziště známé od počátku 20. století, jeho spojení s mayskou civilizací odborníkům unikalo. Naopak zde dlouho „působili“ vykradači, kteří kopali tunely do pohřebních mohyl s cílem vyloupit cennosti a rozprodat je na černém trhu. V roce 2021 se podařilo za pomoci LIDARu objevit uprostřed rozkopané pyramidy skrytou pohřební komoru, která se dochovala mimo dosah lupičů.

Aby předešli dalšímu rabování, výzkumníci museli kopat přes 7 metrů do útrob pyramidy, než narazili na kosterní pozůstatky a kamennou schránku ve tvaru rakve. Schránka obsahovala obětiny jako keramický hrnec, velké ústřicové lastury, zlomky kostí a nefritové části z mozaikové masky. Krom toho našli archeologové dvě velké plakety z nefritu, 13 mušlí ostnovky a páteř rejnoka, která odkazovala na mužství a sílu panovníka. Nálezy i pyramida samotná ukazují na královský pohřeb.

Předměty byly převezeny do archeologické laboratoře v Antigue, kde je v červnu 2022 vedoucí vykopávek z National Geographic archeolog Francisco Estrada-Belli znovu prozkoumal. Při tom si všiml, že některé z kostí, o kterých se archeologové domnívali, že patřily obyvateli krypty, byly pokryty jemnými rytinami. Obsidiánovým nožem zhotovené řezby znázorňovaly vládce zvedající hlavu mayského boha.

Specialista na mayskou epigrafii Alexandre Tokovinine z Alabamské univerzity pomohl glyfy dekódovat a odhalit tajemství identity panovníka i božstva. Zjistil, že se jedná o krále Itzama Kokaj Bahlama („bůh slunce/pták/jaguár“). Vířící božstvo je archeologům známo jako Yax Wayaab Chahk G1 – zobrazuje mayského boha bouře, „prvního čarodějného boha deště“.

Radiokarbonové datování kostí v pohřební komoře stanovilo jejich stáří do období kolem roku 350 našeho letopočtu – rané části klasického mayského období. Itzam Kokaj Bahlam byl pravděpodobně vládcem města, ale na vyobrazeních královské rodiny na jiném místě byl zobrazen jako vazalský král, který sloužil mnohem mocnějším dynastickým vládcům v Tikalu a Teotihuacánu. Ve srovnání s nimi byl Chochkitam malým a odlehlým městem s velmi omezenou mocí a dosahem.

„Nález je velmi, velmi neobvyklý,“ řekl Estrada-Belli s tím, že je mimořádně informativní o čase a místě, které je pro odborníky stále velmi záhadné a nejasné. „Všechno mi napovídá, že to byl mayský král, který byl součástí sítě mayské královské rodiny. Na místě jsme nenašli žádné prohlášení o vazalství, ale když čtete mezi řádky, tak to znamená, že byli vazalové, pravděpodobně přímo Tikalu a nepřímo Teotihuacánu,“ vysvětlil archeolog z Bostonské Univerzity závěrem.

Roman Němec

Zdroje: thehistoryblog.com, nationalgeographic.com


nefritová maska ve složeném tvaru s očima a ústy z mušlí


složená maska s kostmi a velkými nefritovými plaketami


nefritová mozaiková maska


pohřební komora uvnitř pyramidy


rytiny a řezby na lidské kosti

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru