V areálu polského hradu ze 14. století objevili detektoristé židovský poklad z 2. světové války

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Depot stříbrných artefaktů skrytý v období kolem druhé světové války byl objeven ve zříceninách hradu v Nowém Sączu na jihu Polska. Detektoristé z místního sdružení hledali možnou druhoválečnou munici poblíž hradní věže, když představitel spolku ohlásil velmi silný signál. Nejprve si myslel, že narazil jen na rezavý kus plechu. Po jeho odstranění ale našel stříbrný poklad ve skvělém stavu.

Ve zkorodované bedně navrchu ležely písemností, příjmové doklady a jiné dokumenty, ale v takřka nečitelném stavu. Pod nimi se nacházely stříbrné nádoby, poháry, nápojové kalíšky, šálky, příbory, servírovací nádoby a svícny. Celkem bylo v souboru nalezeno 103 stříbrných židovských obřadních předmětů.

Nálezcem byl předseda detektorového spolku Stanisław Pustułka, který první okamžiky popsal takto: „Nejprve jsme začali jemně odstraňovat papír navrchu, který se objevil jako první. Byl ve velmi špatném stavu. Po chvíli jsme uviděli stříbro. Hodně stříbra!“

„Jedná se o judaiku pravděpodobně z přelomu 19. a 20. století, spojenou se židovskými rituály. Zřejmě byla uložena v průběhu druhé světové války,“ vysvětloval archeolog Bartłomiej Urbański, který řídil archeologický detektorový průzkum kolem hradu. A položil si otázku: „Můžeme poklad spojovat s některou z budov nedaleké části města nebo byl poklad ukraden Němci, kteří ho později nestačili odnést?“

Město Nowy Sącz bylo založeno českým králem Václavem II. v roce 1292 – osm let předtím, než se stal polským králem. Jeho poloha nedaleko důležité obchodní cesty do Maďarska přinesla městu významná privilegia. Václav nahradil původní dřevěnou strážní věž na kopci uvnitř městského opevnění moderním hradem. V polovině 14. století rozšířil hrad král Kazimír III., zvaný Veliký, když jej integroval do nově vybudované obranné zdi kolem města. V tuto dobu získal Nowy Sącz dvě rohové věže, obytnou budovu s několika přístavky a pravděpodobně příkop, kterým se hrad separoval od města.

Další staletí zde sídlili polští králové a královny a hostující maďarská a dánská královská šlechta. V roce 1522 hrad vyhořel, byl obnoven a opět lehl popelem roku 1611. Po tomto druhém požáru byl hrad přestavěn na zámek a rozšířen v renesančním stylu hrabětem Sebastianem Lubomirskim a jeho synem Stanisławem. V roce 1655 byl zámek těžce poškozen při švédské invazi do polsko-litevského společenství.

V roce 1938 byl někdejší hrad opět přestavěn a rapidně zmenšen. Bohužel, právě v době německé invaze do Polska. Hrad byl nacisty obsazen a využíván jako kasárna. V průběhu německé okupace bylo donuceno přes 20 000 nowosączských Židů k izolaci v ghettu. V roce 1942 bylo ghetto zrušeno a všichni Židé odesláni do vyhlazovacího tábora Bełżec, kde byli zavražděni. Internaci v táboře přežili pouze dva lidé, kterým se podařilo uprchnout. V té době Němci na hradě uložili velké množství munice, kterou později v roce 1945 polští partyzáni vyhodili do povětří společně s větší částí hradu. V roce 1959 byla část hradu s věži rekonstruována.

Z původní struktury hradu ze 14. století zbyly pouze části zdiva. Město Nowy Sącz chce zámek opět přestavět a z věže udělat muzeum. Agentura pro regionální rozvoj s místním detektorovým spolkem za dohledu archeologů zříceniny hradu systematicky prohledává. Artefakty z pokladu budou po konzervaci vystaveny v místním muzeu.

Zajímavé je, že truhla se stříbrným židovským pokladem byla objevena jen 20 metrů od místa, kde byl počátkem tohoto roku nalezen poklad 50 denárových mincí z 15. století. Ležely jen 10 cm pod zemí a byly objeveny stejným týmem detektoristů z místního hledačského spolku při předcházející archeologické akci.

Roman Němec

poklad našli detektoristé z místního detektorového spolku při spolupráci s archeology
poklad našli detektoristé z místního detektorového spolku při spolupráci s archeology

Více než 20 000 židovských občanů města Nowy Sącz bylo krutě popraveno ve vyhlazovacím táboře Belzec
Více než 20 000 židovských občanů města Nowy Sącz bylo krutě popraveno ve vyhlazovacím táboře Belzec

židovský soubor stříbrných rituálních předmětů
židovský soubor stříbrných rituálních předmětů

Zdroje: thehistoryblog.com, thefirstnews.com, thesun.co.uk


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek :-)

Jo v zemi je toho ještě mooooc . Bezva článek .

Parádní :-)

No to je nadělení :-O :-O :-O ;-)

Jo to někdo dával pře 14 dny na fb zajimavé.

Jedním slovem-paráda.Tedy jak článek,tak nález.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru