V bulharské věznici byl objeven mincovní poklad z 19. století

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V pavilonu archeologie bulharského Regionálního muzea v Plevně byl veřejnosti představen nedávný kuriózní nález pokladu stříbrných mincí z 19. století, které byly objeveny na nádvoří místní věznice.

Mince našli 9. listopadu při zahradních úpravách na nádvoří plevenské věznice pouhých třicet centimetrů pod povrchem pracující vězni. Ačkoli se dochovalo několik fotografií z místa nálezu, další podrobnosti oznámeny nebyly. Jakým způsobem byly ze země mince vyjmuty a jak byly následně zajištěny nebylo médiím oznámeno. Nicméně ředitel plevenského muzea Dr. Volodya Popov poděkoval řediteli věznice panu Petkovi za rychlou a přiměřenou reakci po nalezení pokladu.

Nález tvoří dohromady 7 046 osmanských stříbrných mincí o celkové hmotnosti 8,345 kg. Původně byly uložené ve dvou keramických nádobách. „Mince jsou různých ražeb a nominálů, pravděpodobně byly shromažďovány systematicky několik let,“ upřesnil archeolog Vladimir Najdenov.

Někteří odborníci se domnívají, že mince mohly být do země vloženy při 5 měsíců trvajícím obléhání Plevna během rusko-turecké války v době od 20. července do 10. prosince roku 1877. Zatím ale pro tuto domněnku neexistuje dostatek důkazů. Současná hodnota mincí dosud nebyla stanovena, v jejich době však za ně bylo možné pořídit tři nové domy. Jedná se tedy o výjimečně cenný depot.

Podle ředitele muzea Dr. Popova nyní poklad čeká restaurování a konzervace, teprve poté bude zhotoveno numismatické vyhodnocení a posléze bude možné vyvodit závěry o jejich historické hodnotě. „Mincovní poklady oblasti z 19. století nejsou tak časté, i proto je nález cenný jako nositel historických informací,“ dodal.

„Objev je dalším důkazem bohaté historie Plevna a Plevenského regionu. Jsem přesvědčen, že nález může být také zajímavou inspirací pro spisovatele,“ přidal se s hodnocením primátor města Georg Spartanski při veřejném představení mincovního depotu v Regionálním muzeu historie.

Roman Němec

Zdroje: archaeologyinbulgaria.com, novinite.com, dariknews.bg

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Neskutecny! Někdo tohle hleda po cely život a nenajde. A pak mas zlodeje, kterej je kvůli tomu zavrenej v base a kopne do toho i na tom dvorku. Parodie života :-) Diky za clanek! ;-)

To můžu zařídit fénixi, mám známý ve Valdicích

Hyena: :-D

Hezké čtení. Díky.

No do prd... . ;-)Díky za článek ;-)

Tohle je nádherná haluz. Super zajímavost.

Tohle najít tak to nestihnu ani odevzdat a skončím v Jihlavě. Pěkný

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru