V Bulharsku našli největší evropský soubor eneolitických měděných seker a sekeromlatů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V regionálním muzeu historie v Silistře byl vystaven jedinečný nález měděných nástrojů z 5. tisíciletí př. n. l. Náhodný objev byl učiněn při farmářských pracích nedaleko města Polkovnik Taslakovo v severovýchodním Bulharsku a ohlášen archeologem Dimitarem Chernakovem již v roce 2013; představen veřejnosti byl teprve nyní.

Soubor 6 500 let starých nástrojů sestává z 18 měděných seker a 4 sekeromlatů. Jsou ve velmi dobrém stavu a nemají na sobě žádné významné stopy používání. Nalezeny byly při orbě na poli v metrové hloubce pod kusem vápence ve tvaru vejce. Jsou vyrobeny ze slitiny s vysokým obsahem mědi. Dohromady váží 11,629 kg a představují tak největší eneolitický nález svého druhu v rámci celé Evropy.

Nástroje jsou datovány do období eneolitu (v jižních zemích se častěji používá termín chalkolit resp. doba měděná), přesněji do rozmezí let 4 500 - 4 200 př. n. l. Archeolog Dimitar Chernakov ve svém článku pro časopis Archaeologia Bulgarica tvrdí, že tyto nástroje spadají do "druhé / třetí fáze kulturního komplexu Kodjadermen - Gumelniţa - Karanovo VI". Zdůrazňuje, že lokalita nálezu „je na periferii intenzivních dlouhotrvajících populačních a kulturních procesů v této oblasti“.

„Tento objev je dosud největším svého druhu v Evropě. Je to svědectví o vývoji a sofistikovanosti nejstarší metalurgie v lidských dějinách. Sekery nenesou téměř žádné stopy užívání, což nás vede k předpokladu, že nebyly určeny pro praktické účely, ale byly ukazatelem prestiže nebo měly sloužit jako výměnné prostředky," vyjádřilo se také Regionální muzeum historie v Ruse.

Podle názoru archeologů nelze vyloučit, že měděné sekery mohly být vyrobeny v některých velkých střediscích pro zpracování kovů na západním pobřeží Černého moře, jako jsou oblasti kolem dnešní Varny, Durankulaku či Sozopolu. Z těchto výrobních center se měděné nástroje dostávaly do vnitřní části balkánského poloostrova.

Nedaleko místa nálezu se nacházejí čtyři sídlištní mohyly a tak není vyloučeno, že soubor bronzových nástrojů patřil k některé z nich. Dosud však nebyl proveden archeologický průzkum, který by tyto zatím neopodstatněné domněnky potvrdil.

Roman Němec

Zdroje: archaeologyinbulgaria.com, archaelogy.org, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je krása,ty sů parádní.

Pekne. Jen jsem se pozastavil nad vetou 'Nalezeny byly při orbě na poli v metrové hloubce' - co maji sakra za traktory? :-D

Tak to je rachot! :-)

Hodně krásný nález. :-) ta metrová hloubka při orbě mě taky trochu zaskočila, ale to východ a tam je možný všechno. Stejně jako v Rusku a USA. :-D

No, myslím si, že ten traktor vyoral nejprve ten šutr a s ním částečně i ten depot. Kámen byl nad tím...

V roce 2015 proběhl mimo jiné průzkum pomocí detektoru kovů v předhradí Butovického hradiště právě po velice hluboké orbě, která po celé ploše zasáhla do té doby nedotčeného podloží.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru