V Číně byla nalezena unikátní osmimetrová kostra dinosaura – tzv. Lufengosaura

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Letos v květnu byla v Lu-Fengu na jihozápadě Číny objevena 180 milionů let stará obrovská kostra Lufengosaura. Výjimečná je krom úctyhodných rozměrů především svou zachovalostí – je ze 70 procent neporušená. Dle odborníků mohl mít žijící exemplář až osm metrů na délku a vážit ke dvěma tunám.

„Takto téměř kompletní fosilie dinosaura je vzácným nálezem v rámci celého světa,“ uvedl vedoucí střediska pro výzkum fosilií dinosaurů v Lu-Fengu pan Wang Tao a dodal, že jeho tým nyní doufá také v objev lebky dinosaura: „Na základě v průběhu několika let objevených fosilií věříme, že se jedná o typ obřího Lufengosaura, který zde žil během období rané jury,“ dodal s tím, že středisko plánuje nouzové vyjmutí celé kostry, protože byla nalezena na místě s vysokým rizikem eroze půdy. 

Nálezy fosilií v takovéto zachovalosti je v paleontologii velmi vzácný jev. Ačkoli Lunfegosaurus patří v Číně mezi nejznámější dinosaury, především proto, že se jako první dinosaurus ocitl na poštovní známce, do povědomí veřejnosti se tento druh dostal až v roce 2017, kdy byl objeven kolagenový protein zachovalý v žebru fosilie Lufengosaura. 

Tento protein byl o 100 milionů let starší než kterýkoli dříve objevený, uvedla v té době BBC. Vědci také našli stopy minerálu, o kterém se domnívají, že pocházel z krve zvířete. V roce 2018 popsala jedna z vědeckých studií osteomyelitidu a absces u jednoho z nalezených Lufengosaurů, který byl pravděpodobně kousnut Teropodem.

Lufengosaurus je považován za čtyřnohého býložravce, i když stoprocentní shoda v tomto směru s ohledem na zvláštní tvary zubů nepanuje. Lebka těchto dinosaurů je poměrně malá – na délku měří asi 25 cm. Hovorově byly tito dinasauři pojmenováni jako „Lufeng Lizards“ – lufengské ještěrky. 

Na začátku tohoto roku vyla v Lu-Fengu objevena ještě jiná kostra mladého dinosaura ze stejného období. Fosílie představuje další vzrušující nález a překvapila celý vědecký svět, protože kostra neodpovídá dosud žádnému jinému známému druhu dinosaura.

Roman Němec

Zdroje: dailymail.co.uk, bcfocus.co.uk, metro.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tu lebku má dávno někdo na poličce.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru