V hrobě válečníka se nacházelo tucet zlatých šperků

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Bohatě zdobený hrob válečníka nalezli archeologové v kavkazských horách. Jeho stáří už odborníci odhadli na 2200 let.  V hrobě se nacházely zlaté artefakty včetně meče, který k bojovníkovi neodmyslitelně patří. Nekropoli ještě dříve než archeologové objevili zloději. Hrob ale zůstal nedotčený.  V jeho blízkosti se nacházely také pozůstatky zvířat tři koňské kostry, lebku krávy a divočáka. „Tyto zvířata byla cenná především mezi barbarskými národy,“ uvedla členka archeologického týmu Valentina Mordvintseva. Zvířecí kosti a pozůstatky keramiky poblíž hrobu podle odborníků naznačují, že se tam konala hostina na počest zemřelého. „Bez písemných dokladů je nicméně velmi těžké zjistit identitu nalezeného válečníka,“ poznamenala Mordvintseva.

Nález detektorem kovů
 
Pohřebiště se nachází v blízkosti města Mezmay (Rusko). V roce 2004 ho objevili zloději, o rok později už tam archeologové prováděli záchranný výzkum. Na základě nalezených artefaktů se domnívají, že válečník byl pohřbený před zhruba 2200 lety, kdy byla řecká kultura populární v Asii. Mordvintseva upozornila, že celé území Kavkazských hor je zatím velmi málo archeologicky probádané. „Pohřebiště se nacházejí vysoko v horách, proto je výzkum komplikovaný. Navíc území má obrovskou rozlohu,“ podotkla archeoložka.

Nález detektorem kovů

Lidé, kteří používali pohřebiště, byli ovlivňováni řeckou kulturou. Nadále si však žili „ po svém“. Jejich materiální kultura dokazuje, že byli na sebe velmi hrdí a snažili se to zdůraznit také při tvorbě předmětů, aby nesly po staletích jejich odkaz. Tento způsob života zahrnuje oblibu ve zlatě. V hrobě válečníka našli archeologové tucet zlatých šperků. Nejvýraznější je zlatá brož s křišťálem uprostřed. Ačkoliv má brož rozměry jen 2,3 krát 1,9 palce, způsob zhotovení je precizní. Skládá se z několika vrstev zlata, na kterých jsou vyryté složité ornamenty.

Nález hrobu
 
Archeology okouzlil také jednadevadesát centimetrů dlouhý meč, který měl válečník položený mezi nohama. Meč má na víc na sobě zlatou desku s achátem. Doteď podobný způsob zdobení v antickém světě ještě neviděli. Podle archeologů o tomto způsobu zdobení neexistuje ani žádná zmínka. Domnívají se, že pohřebiště bylo používáno mezi druhým a třetím stoletím před našim letopočtem. Artefakty zatím nebyly schopní zařadit k určité kultuře.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný šperk... škoda, že nejsou fotky těch ostatních

Zajímavé jako vždy :-) :-)

to je paráda - :-P :-P :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru