V Mexico City se našly zbytky aztéckého paláce a ruiny domu Hernána Cortése

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

Archeologové z Národního ústavu pro antropologii a historii (INAH) našli pod severní částí budovy charitativní zastavárny z 2. poloviny 18. století před-hispánské čedičové podlahové desky z období vlády panovníka Axayácatla (1469 – 1481) a pozůstatky Cortésova sídla v Tenochtitlánu z roku 1521.

Budova Nacional Monte de Piedad, stojící vedle metropolitní katedrály v Mexico City, byla založena v roce 1775 jako nezisková zastavárna pro chudé. Účelem organizace bylo a dosud je pomáhat bezúročnými půjčkami chudobou ohroženým lidem oproti zástavě. Takto funguje dodnes, pomáhá asi 6 milionům rodin a v současnosti je patrně nejstarší finanční institucí na americkém kontinentu.

Před plánovanou rekonstrukcí části budovy bylo potřeba zjistit, zda se v místě nenacházejí archeologické nálezy, které by mohla rekonstrukce poškodit. Prakticky celé Mexico City totiž leží na původním městě Tenochtitlánu a bez nadsázky; kam se kopne, tam je možné nějaký pozůstatek někdejšího Aztéckého centra spatřit.

Tým INAH proto učinil 12 zkušebních sond, přičemž odkryl zbytky kamenné zdi a sloupů včetně podlahy. Zdi byly zhotoveny z čedičových lávových kamenů a taktéž podlaha byla z čediče. Tento dům byl postaven na objednávku Cortése po dobytí Tenochtitlánu na jeho ruinách v roce 1521. V další vrstvě byla nalezena starší podlaha s čedičovými deskami, která pocházela ještě z paláce Axayácatla. Pravděpodobně se jednalo o nádvoří.

Když roku 1519 dorazil Cortéz do Tenochtitlanu, žil Moctezuma II (Axayácatlův syn) ve vlastním „novém“ paláci, zatímco otcův „starý“ palác nabídl Cortésovi a jeho mužům k užívání a navrch je zásobil bohatými dary. Z historie víme, že to byla zásadní chyba, která přivedla celou říši do záhuby. Během několika měsíců Španělé proměnili palác na vojenská kasárna. Cortés v nich postupem času věznil řadu aztéckých vládců, včetně jeho původního hostitele Moctezuma II, který zde našel přesně před pěti sty lety svou smrt. Pravděpodobně byl ukamenován vlastními lidmi za to, že svým jednáním umožnil Španělskou nadvládu nad městem...

Španělé byli sice při povstání vyhnáni, ale po několika měsících se s posilou vrátili a mnohasettisícové město definitivně dobyli. Po pádu Tenochtitlánu nařídil Cortés rozboření veškerých městských královských a náboženských budov. Téměř všechny zdi vyšší než tři metry byly povaleny a materiál znovu použit k výstavbě nových domů pro španělské dobyvatele. Například dodnes je možné vidět na fasádě jihovýchodního vnitřního rohu domu Nacional Monte de Piedad dva před-hispánské zdobné kameny s vyřezanými sochami a reliéfem. Zobrazovaly opeřeného hada Quetzalcóatla s čelenkou; zjevně pocházely z paláce Axayácatl.

Úředníci z Nacional Monte de Piedad chtějí odhalenou část domu zachovat a jakožto historickou vrstvu Mexico City zpřístupnit veřejnosti.

Roman Němec

Mapa Mexico City z roku 1524
Mapa Mexico City z roku 1524

aztécký kodex z roku 1519
Aztécký kodex z roku 1519

detail zdobených kamenů
Detail zdobených kamenů

podlaha z čedičových desek
Podlaha z čedičových desek

Příchod Cortése a jeho mužů
Příchod Cortése a jeho mužů

Pozůstatky Cortésova domu
Pozůstatky Cortésova domu

Východní a jižní roh místnosti
Východní a jižní roh místnosti

Vyobrazení vlády Axayácatla

Zdroje: chochilino.com, thehistoryblog.com, Archaelogy.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěkný, díky za článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru