V nejdrsnější věznici světa byl nalezen unikátní depot stříbrných mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy v Asii a Oceánii

Tasmánská věznice Port Arthur proslula otřesnými podmínkami, přísným řádem a tvrdými tresty. Útěk z trestanecké kolonie byl prakticky nemožný. Odsouzení nesměli nosit peníze. Jak se tedy 180 let starý soubor stříbrných šilinků dostal do podlahy vězeňské dílny a kdo jej tam zahrabal?

Jednalo se o mince z let 1814 až 1844; představovaly asi týdenní plat dozorčího důstojníka. Pro vězně však představovaly obrovské jmění. Podle vedoucího výzkumu Dr. Tuffina z University New England byly mince pravděpodobně ukradeny v 50. letech 19. století: „Víme, že odsouzení občas nějaké drobné mívali, ale tolik peněz v té době představovalo značně významnou částku,“ doplnila jeho kolegyně Sylvana Szydziková, vedoucí projektu památkové péče úřadu Port Arthur Historic Site Management Authority.

Mince byly objeveny v hliněné podlaze dílny, kde by probíhalo zpracování mědi, v rámci desetiměsíčního archeologického průzkumu na místě slévárny s kovárnou. Nález se tak připojuje k předchozím významným objevům, jako jsou ručně vyráběné žetony hazardních her, dýmky na tabák a dovedně zhotovené kovové výrobky.

Vězni zpravidla penězi nedisponovali a pokud se nějaké u vězňů objevily, byli velmi přísně potrestáni. Odborníci se proto domnívají, že mince některý z vězňů ukradl dozorci a schoval je v podlaze slévárny. „Někdo s přístupem do dílny se dokázal dostat do relativně skryté části a uložil je do hlíny. Později se pro ně nemohl vrátit a získat je zpět,“ řekl Dr. Tuffin. „Možná se mezitím stal podezřelým, přišel o výhody a byl mu odepřen přístup do dílny. Nebo byl poslán do Hobartu a následně propuštěn.“

Dílny fungovaly od 30. let 19. století a byly používány až do roku 1877. Prošly několika fázemi, včetně výroby obuvi a také k odlívání mědi a železa. „Bylo to centrum aktivit, jejich výzkum dává příležitost sdílet zjištěné informace s našimi návštěvníky,“ řekla paní Szydziková. „Vykopávky byly obzvláště složité, protože vězení bylo poškozeno požáry v 90. letech 19. století. Nové objevy přidávají další vrstvy znalostí o životních osudech odsouzených.“

V dílnách v jednu chvíli pracovalo asi 10 procent odsouzené populace, ve vrcholném období asi 1 200 mužů. Vzhledem k tomu, že měli přístup k ostrým nástrojům a ohni, nebyla to práce pro nejstřeženější zločince kolonie. „V dílně pracovali slušnější lidé a muži, kteří měli jisté dovednosti," řekl doktor Tuffin. „Obecně v takových dílnách chcete muže, kterým můžete věřit. Mnozí z odsouzených byli před uvězněním zručnými obchodníky, což je vidět na odvedené práci. Někteří byli neuvěřitelně zruční, ve 40. letech 19. století odlévali zvony z Port Arthuru, což je značně složitý proces,“ dodal.

Stejně jako v moderní věznici i v Port Arthuru fungoval černý trh: „Tehdy to byl tabák a hry,“ řekl doktor Tuffin. „Víme, že si vytvořili dokonce i vlastní měnu. Mezi zakázané předměty patřily ručně vyráběné žetony pro hazard. Našli jsme je při předchozím výkopu. Žetony tvořily hierarchii mezi odsouzenými. Pokud máte kontrolu nad žetony, máte kontrolu nad hrou,“ vysvětloval vedoucí projektu.

Odborníci dříve předpokládali, že odsouzeným nebylo dovoleno kouřit tabák při práci. V celé dílně se ale našly zbytky tabákových dýmek. „Skutečnost, že nacházíme jejich úlomky, tento předpoklad vyvrací. Je to další zajímavý náhled do každodenního vězeňského života,“ vysvětloval Dr. Tuffin. A pokračoval: „Při vykopávkách se našly také stovky kilogramů kovodělného odpadu, dle kterého se dalo určit, kde který řemeslník měl své stanoviště. Našli jsme také samotnou kompletní kovadlinu, což je docela zajímavý objev. Když najdete takové předměty, získáte pěkný vhled do minulosti.“

Letošní výkop byl třetí a současně poslední fází série vykopávek trvající téměř deset let. Smyslem výzkumu bylo sledovat příběh odsouzených a dozvědět se více o těžké vězeňské práci. Nové informace a nalezené předměty se stanou součástí sbírky vystavené turistickým návštěvníkům pevnosti.

Roman Němec


Mince byly ukryté v hliněné podlaze dílny


Nalezeny byly také hřeby a jiný kovový materiál


Odhalené vykopávky věznice na mstě někdejší slévárny


Stříbrné šilinky představovaly týdenní mzdu vězeňského dozorce - důstojníka


Vykopávky v kovářské části dílny


Vykopávky ve věznici


Také celá kovadlina


Richard Tuffin a Sylvana Szydziková


Trestanecká kolonie Port Arthur v 19. stol.

Zdroje: archaeology.org, abc.net.au, awsforwp.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super článek.....jaký rozdíl mezi tehdejším vězeňstvím a dnešním lázeňským pobytem za mřížemi.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru