V Pompejích byl objeven skelet koně včetně postroje

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Kůň zahynul po zásahu pyroklastické bouře při sopečném výbuchu Vesuvu v roce 79 ve stájích bohatě vybavené „Villa dei Misteri“ v okrajové části Pompejí. Těsně před smrtí byl osedlán a vybaven kompletním postrojem. Jedná se teprve o třetího nalezeného koně na sídlišti severně od městských hradeb.

Výkopové práce začaly v březnu tohoto roku doslova z nutnosti, protože pod velkolepou bohatou příměstskou vilou se objevily tunely zlodějů, snažících se prokopat k cennému archeologickému materiálu. Od té doby bylo z místa zajištěno mnoho vzácných předmětů ve výjimečně dobrém stavu a získána spousta nových poznatků. Mezi odhalenými artefakty z pompejské vily byla např. celá řada kuchyňského nádobí, lisy na víno, amfory nebo části dřevěného lůžka, z nichž nakonec byla sestavena kompletní postel za pomoci sádrových odlitků.

Prvního koně našli archeologové loni; jeho stav umožňoval vyrobit sádrové odlitky z dutiny, kterou zanechalo jeho tělo ve vytvrzeném vulkanickém popelu. Ve stejném období nedaleko prvního koně našli odborníci nohy druhého koně. Jeho zbývající části byly nalezeny až při letošním výzkumu, kdy byl odhalen i zbytek stájí.

Zmíněný druhý kůň ležel na pravém boku, jeho lebka byla umístěna u levé přední nohy. Nalezen byl těsně vedle spálených kusů dřevěného koryta, které bylo také odlito do sádry. Pozice těla naznačuje, že kůň byl natěsno přivázán přímo ke korytu a snažil se zoufale dostat pryč, když se ke stájím blížil pyroklastický proud žhnoucích plynů...

Třetí kůň ležel na levém boku, mezi zuby měl zaražený železný hřeb. U tohoto koně bohužel došlo k poškození trupu v důsledku sesypání jednoho z nelegálně ražených tunelů, takže nemohlo být provedeno odlití do sádry. Nicméně, v blízkosti jeho předních nohou bylo pod břichem nalezeno pět bronzových předmětů: Jeden artefakt sestával ze tří háčků spojených s kroužkem, další čtyři představovaly dřevěné části ve tvaru půlměsíce se žebrováním potaženým bronzem. Tvar a konstrukce těchto částí naznačují, že byly součástí sedla tak, jak je popisováno ve starověkých pramenech.

Sedlo tohoto druhu bývalo dřevěné konstrukce se čtyřmi rohy potaženými bronzovými pláty; dvěma vpředu a po dvou vzadu. Takto vyztužené sedlo zajišťovalo pevný postoj a stabilitu jezdce. Tato sedla byla užívána od počátku imperiální éry zejména členy armády. Čtyři postrojové kroužky sloužily ke spojení kožených řemínků se sedlovými rohy. Jednalo se o celkem drahý a nikoli běžný prvek, který zřejmě patřil někomu bohatému.

Nalezené artefakty a získané informace naznačují, že tento kůň patřil vysoce postavenému římskému důstojníkovi a byl pravděpodobně narychlo osedlán v naději, že unikne erupci. Nález pomohl opět odhalit další zajímavé informace z posledních pompejských dní. Archeologické práce budou u Vily Mystérií pokračovat i v dalších letech, jedním z cílů je také zpřístupnění celého rozsáhlého areálu veřejnosti.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, dailymail.co.uk, washingtonpost.com, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc zajímavé čtení, pěkný fotky. :-) :-)

WOW

Díky za zajímavý článek, pěkné fotky. Dost jsem o této události dříve četl, chudáci lidi a zvířata, co tam tenkrát zůstali. :-)

Díky za čtení ;-)

Super článek, hlavně hodnotím že se tu píše o tom že to jsou odlitky, ať člověk mluví o pompeich s kýmkoli tak mu lidi tvrdí že se tam nacházejí zkamenělý lidé..... Už dávno sem rezignoval na to jim to vysvětlovat....... :-D

To je mazec :-)

Byl jsem tam minulý rok a je to fakt mohutný zážitek. I hezký suvenýry se daj po zemi najít :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru