V roce 2011 bude odkryta hrobka Tutanchamonovi manželky

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Hawass, jeden z předních světových egyptologů, poskytl exklusivní interview Discovery News na výstavě fotografií starověkého Egypta fotografa Sandra Vanniniho. Hawassova dlouholetá snaha o rozluštění záhady tajných dveří ve Velké pyramidě a místa posledního odpočinku faraonky Kleopatry je dobře známá.

Méně známá je jeho práce při objevení nové hrobky v Údolí králů či pyramidy v oblasti Dášuru. „Díky satelitním snímkům jsme v oblasti Dášuru nalezli další pyramidu. Je však pohřbena pod nánosy zeminy. V součastné době pracujeme na jejím odkrytí,“ sdělil Hawass Discovery News.

Tutanchaova manželka


Dášur se nachází asi 50 mil jižně od hlavního města Egypta Káhiry. Zde naleznete několik pyramid. Nejznámější, „lomená“ pyramida, je pojmenovaná podle své zkosené horní poloviny. „Rudá“ pyramida odkazuje na rudý vápenec, ze kterého je postavena. „Černá“ pyramida patří Amenemhatovi III.  Hawass věří, že „pohřbená“ pyramida může patřit některému z králů třinácté dynastie (1782 – 1650 př. n. l.). Toto období se vyznačovalo boji o trůn. Střídání vládců na trůně probíhalo v rychlém sledu.

 „Stále neznáme jméno krále. U třinácté dynastii máme ve jménech vládců mezery.“ upřesňuje Hawass.
V součastné době Hawass koncentruje své úsilí v Údolí králů. Kde, jak doufá, odkryje hrobku KV64.
Od 18. století, kdy začali probíhat profesionální vykopávky, bylo odkryto 63 hrobek. Z toho 26 patřilo králům.
Název KV64 oznamuje, že se jedná o 64. hrobku. Bude pravděpodobně patřit královně. „Našli jsme indicie, že hrob může patřit Ankhesenamun. Královně Tutanchamona,“ informuje Hawass.

Ankhesenamun se narodila jako Ankhesenpaaten kolem roku 1348 př. n. l. a byla dcerou faraona Akmenatena a Nefertiti.Pravděpodobně si jako třináctiletá, po sňatku s Tutanchamonem, který byl  jejím nevlastním bratrem, změnila jméno.

Poslední testy DNA potvrdily, že dvoje ženské pozůstatky, nalezené v hrobce Tutanchamona, jsou pravděpodobně jeho potomky. Matka není zatím geneticky určena. Data získaná z KV21A, hrobky jedné ze dvou královen pozdní 18. dynastie, ukazují na jejich pravděpodobnou matku. Bohužel, vědci ji nebyli schopni identifikovat jako Ankhesenamun. Pokud je pod KV64 skutečně Ankhesenamun, měli bychom nový pohled na rodovou linii krále Tuta. Zvláště pak, bude-li nalezena mumie.

„Doufám, že to bude Ankhesenamunina hrobka. A že bude nedotčená,“ věří Hawass.

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru