V rozvalinách středověkého hradu našli 700 let starý meč

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V pozůstatcích hradu Aín španělské provincie Castellón ve Valencii byl nalezen středověký meč ve skvělém stavu. Archeologové jej objevili při záchranném průzkumu a konzervaci pozůstatků hradu. Odborníci meč řadí mezi nejvýznamnější nález tohoto druhu za poslední dekádu.

Archeologové objevili meč pod podlahou v někdejší velké místnosti s krbem a pracovním stolem v rámci projektu zaměřeného na stabilizaci jihozápadního sektoru hradních zdí. Čepel meče je dlouhá necelý metr, výborně zachovalá a dodnes má výrazně patrný středový „žlábek“. Jílec tvoří k čepeli lehce prohnutá křížová záštita, 25 cm dlouhá rukojeť, na které jsou dva bronzové kroužky a zakončen je masívní kulovou hlavicí. Tento typ a také zjištěný archeologický kontext ho datují do 14. století. Odborníci nález meče v tak výborném stavu řadí jednoznačně k „extrémně neobvyklým“...

Hrad Aín při skalnatém úpatí Sierra del Espadán byl postaven ve 13. století maurskými vládci z Taify ve Valencii. V roce 1238 byl dobit Jakubem I. Dobyvatelem (král Aragonský, později také král Mallorky a Valencie; 1208 – 1276). Oblast v té době doslova bouřila četnými vnitřními rozpory, vzpourami a násilnostmi, které s malými přestávkami pokračovaly dalších sto let a vrcholily válkou dvou Pedrů (Petrů) mezi Petrem I. Kastilským a Petrem IV. Aragonským. Jejich svár trval téměř 20 let (1356 – 1375) a neměl praktický žádný jasný výsledek, válka skončila doslova „remízou“. Během ní přišlo o život mnoho lidí a bylo poškozeno velké množství hradů, včetně Aínu. Právě z tohoto období podle archeologů meč pochází.

Hrad po těchto událostech neměl dlouhého trvání; po sjednocení Kastílie a Aragonu a konečné porážce muslimských sil v padesátých letech 14. století ztratil svůj někdejší strategický význam a postupně upadal v zapomnění. Dnes je z něj zřícenina – stojí už jen několik obranných zdí, věž, cisterna a vnitřní padací most přes příkop.

Meč nyní bude konzervován a později také pro veřejnost vystaven. Vláda Katalánska a městská rada Aínu financují výkopové a konzervační práce, jejichž cílem má být stabilizace současného stavu hradu a obnovení někdejšího turistického zájmu o hrad a přilehlé okolí.

Roman Němec

Zdroje: historiaragon.com, ancient-origins.net, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Diky za clanek! Zaujal me ten pristup Spanelu. Nevim, zda se rozhodli tu lokalitu ozivit az po uvadenem nalezu mece, nebo naopak mec byl produktem vyzkumu toho mista jako takoveho (nez z toho udelaji atrakci pro turisty). At je to tak ci tak, je to pecka. U nas bychom na takovy misto nejspise svihli jen plastovou cedulku a hotovo :-D

Krásnej nález. Romane díky za písmenka.

Díky za příspěvek. Meč je parádní!

Díky moc za čtení ;-)

Dobrý čtení a náááádhernej meč ;-)

Krása👍

krása střídá nádheru ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru