Ve Valencii našli unikátní stříbrnou brož vlčice kojící Romula a Réma

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Při archeologickém výzkumu staré římské státní budovy Hostalot-Idlum ve španělské obci Vilanova d'Alcolea byla objevena vzácná stříbrná brož z 2. století. Zobrazuje legendární příběh vlčice kojící bratry Romula a Réma, údajné zakladatele Říma. Dle odborníků se jedná o výjimečný artefakt v prvotřídní kvalitě a umně vyvedením řemeslném zpracování, které nemá obdoby.

Stříbrná brož měří 4 cm a přestože byla značně otřelá, dosud zobrazuje jemné detaily, jako např. hřívu vlčice. Na zadní straně je stále funkční zapínací mechanismus i s jehlou. Šperk představuje známý mýtus o založení Říma: „Nález je velmi zajímavý, protože existuje jen velmi málo paralel a protože je datován do 2. století našeho letopočtu,“ řekl vedoucí archeologického výzkumu Josep Carbó.

Sídlo typu „mansion“ tvořilo součást oficiální poštovní služby Římské říše. Soužilo pro odpočinek úředníků i cestujících, jeho součástí byla také služba výměny koní za účelem zachování efektivní poštovní a přepravní služby. Budova musela být postavena ve stejné době jako blízká silnice Via Claudia Augusta, tedy mezi lety 15 a 7 př. n. l. Obývána a různě využívána byla až do 5. nebo 6. století. Později v 16. století byl nad římskými troskami na křižovatce královské cesty El Camino Real postaven hostinec, který dal místu jméno.

Budova byla prvně objevena v roce 1923 archeologem José Senentem. V roce 1965 našel při kopání zeminy místní obyvatel asi 80 centimetrů vysokou bronzovou sochu, kterou prodal za váhu kovu. V roce 1988 vykopal amatérský detektorista tři kovové předměty: velký falus se závěsným kroužkem, malý falický amulet a fibulu.

V 90. letech 20. století byl nedaleko objeven dosud nejzachovalejší milník na území Valencie, který má na výšku 2,72 metru a pochází z let 213 – 214. Zasvěcen byl císaři Caracalovi. Přibližně ve stejné době byl u budovy nalezen ženský pohřeb s votivním sklem a dvěma velkými zlatými jehlicemi germánské typologie. Ještě nedávno byly v okolí prováděny zemědělské práce, při kterých se našly další římské artefakty.

Nejnovější vykopávky otevřely nové cesty výzkumu a nyní se zvažují interpretace ohledně chronologie a funkčnosti stavby, ať už jako domácího komplexu, výrobního centra nebo dokonce lázní - v budově byly objeveny zbytky umyvadel a několik fragmentů keramických trubek, které mohly sloužit pro vedení páry a vody.

Roman Němec

Heritagedaily.com, epe.es, thehistoryblog.com


stříbrná brož kojící vlčice před čištěním


po vyčištění


druhá strana s dochovaným spínadlem

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádherná věc !!!!

Prosim tě, byl to Rébus, to ví každý malý dítě, Romulus a Rébus, to je známý římský duo... :-D

To bylo tak: Debil v divadle a já běla prebiéru

Jsem někde čet že je neodkojila vlčice, ale prostitutka. V latině je stejný výraz pro obojí lupa. Taková spona s kojící prostitutkou by taky nemusela být z uměleckého hlediska marná. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru