Velké římské město bylo objeveno v Rumunsku

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

nalezené římské městoNalezené město mělo četné chrámy, velké fórum s doprovodnými budovami, gladiátorské školy, mohutné hradby a několik nekropolí. Možná se náhodným pozorovatelům může zdát, že chodí nedaleko centra císařského Říma, ale místo toho se nachází na rovině pod úpatím pohoří Retezat v jižní Transylvánii. Zde archeologové systematicky odhalují staré římské centrum, které v době největšího rozkvětu ve 2. století našeho letopočtu bylo hlavním městem provincie Dakia.

Dákové byly poraženi v roce 106 našeho letopočtu Trajánovými legiemi. V místě, kde proběhla konečná bitva Dáků a římských vojsk, vzniklo město známé jako Ulpia Traiana Sarmizegetusa o rozloze 30 ha a s populací 25.000 obyvatel. Během 2. a 3. století město těžilo z obchodu se železem, zlatem a mědí. O významu města svědčí také použíté materiály při stavbě. Jedná se o velmi kvalitní vápence a mramor. Materiál po zániku města byl použit na stavbu desítek kostelů a hradů. Materiál na fóru byl těžen jako stavební více jak 50 let středověkými staviteli.

nalezené římské město

Archeologové si význam místa začali uvědomovat již v první polovině dvacátých let minulého století. Výzkumy tehdy vedl profesor Daicoviciu. Další průzkumy pak proběhly v roce 1973.  Nyní místo zkoumají Archaeo Tek - Kanada a Centrum pro studium Římské kultury Bobes-Bolyai v Cluj. Celý tým profesionálů a studentů vedou profesoři Andre Gonciar a Ioan Piso. Výzkumy budou pokračovat znovu v létě 2012.

V současnosti je známo necelých 15 % rozlohy města. Všechny výzkumy ukazují, že místo bylo nádherným příkladem kosmopolitní metropole říše.

V již odkrytých částech se nachází antický amfiteátr, gladiátorská škola, chrám bohyně Nemesis, chrámy Aesculapiuse a Hygie. Sklářské dílny, fórum atd. Na videu najdete virtuální rekonstrukci. V současné době se hledají dobrovolníci, kteří by měli zájem se vykopávek zúčastnit. Měli by to samozřejmě být především studenti nebo lidé s hlubokým zájmem o danou problematiku. Vykopávky začnou 8. července a budou ukončeny 11. srpna. Zájemci mohou navštívit webové stránky http://www.archaeotek.org/roman_capital_of_the_dacian_provinces

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Perfektní článek,Římany mám rád super čtení na stránky mrknu :-)

pěkné čtení, jel by někdo místo doči??

Bylo by hezké, kdyby se zůčastnil i někdo z Lovce :-)

Pěkný, moc se mě to líbí díky :-O :-) :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru