Více o nálezu první Vikingské pohřební lodi v Ardnamurchanu

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Místo, v Ardnamurchanu, je dle předpokladů více než 1.000 let staré. Podle předmětů, které byly pohřbeny vedle těla Vikinga v jeho lodi, archeologové soudí, že šlo o vysoce postaveného bojovníka. Archeoložka Dr. Hannah Cobb konstatuje, že předměty a jejich zachovalost činí z nálezu jeden z nejdůležitějších nordických hrobů, které kdy byly ve Velké Británii objeveny.

Nález Vikingské pohřební lodi ve SkotskuDr. Cobb, z Univerzity v Manchesteru, vedoucí projektu pak doplňila: „Je to opravdu velmi vzrušující objev.“ Sama pracuje na objevování a záchraně předmětů v Ardnamurchanu již šest let.  Univerzity z Manchestru, Leicestru, Newcastlu a Glasgow na objevech spolupracovali, podíleli se na identifikaci či celý projekt finanční podporovali. Na projektu také spolupracovali archeologové z archeologických institucí ve Skotsku, Východním Lothianu a řada amaterů včetně hledačů s detektory kovů.

Termín „plně-zachovaný“, se používal při popisu nálezu a označoval ostatky těla spolu se zachovanými předměty a také známkami, že loď byla používána.  Ardnamurchanský Viking byl nalezen pohřben se sekerou, mečem se zdobenou rukojetí, kopím, zbytky štítu a bronzovou jehlicí s kroužkovou hlavicí. Bylo také nalezeno asi 200 hřebů, s velkou pravděpodobností ze zbytků lodi v které bylo tělo uloženo.

Předtím, byly nalezeny pozůstatky pohřebních lodí v podobném stavu v oblasti Orkney. Doposud byly vykopávky na pevnině jen částečně úspěšné a byly prováděny velmi opatrně, dokud nebyly známy nové metody výzkumu.
Dalšími nálezy v 5m dlouhém hrobu v Ardnamurchanu byly nůž, zakončení bronzového rohu, který byl používán k pití, brousek, kruhová spona z Irska a Vikingská keramika.

Nález Vikingské pohřební lodi ve Skotsku

Třešnička na dortu

Na místě byly nalezeny tucty železných předmětů, které ještě nebyly identifikované. Nálezy byly součástí Ardnamurchan Transition Project (ATP), který měl za úkol mapovat sociální změny v oblasti od doby prvních farmářů již před více než 6.000 lety až po vylidnění Vysočiny v 18. a 19. století. 
Specialista na Vikingskou kulturu Dr. Colleen Batey z Univerzity v Glasgow řekl, že loď pochází s největší pravděpodobností z 10. století.
Dr Oliver Harris, vedoucí projektu z Univerzity z Leicestru vyzdvihl důležitost místa nálezu. Řekl: "V předchozím období naše práce prozkoumala důkazy o změnách víry a životních stylů v oblasti díky studiu způsobů pohřbívání v neolitu a době bronzové.

"Přinese to také důkazy o jedné z nejlépe datovaných Neolitických mohyl ve Skotsku, jakmile budou všechny vykopávky dokončeny.“ "Nicméně nález, který dnes zveřejňujeme, je tou pravou třešničkou na dortu.“

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Výborný článek,věci jejich osobní potřeby se dostaly až sem k nám na Moravu nevím jestli formou daru,obchodu nebo válečné kořisti ale nějaké geny po nich zůstaly :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru