Vikingská pohřební loď

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologové pomocí georadaru našli na jihovýchodě Norska vikingskou pohřební loď. Nachází se pod vrstvou rašeliny a vědci nyní zkoumají, jak je vlastně dlouhá. Podle prvotních odhadů nejméně čtrnáct metrů.

Loď se nachází v místech, kde bylo za vikingské éry pohřebiště. Konkrétně jde o oblast jižně od Osla. Archeologům pomohl v hledání georadar, na snímku však nevidí ostré rysy lodi. Aby mohla být považována za vikingskou, musí měřit nejméně patnáct metrů. „Změřili jsme ji a měří o metr méně. Původně ale byla určitě delší,“ poznamenal ředitel úřadu pro kulturní dědictví ve Vestfoldu Terje Gansum.

Archeology nyní čeká další výzkum. Loď chtějí opět prozkoumat georadarem a dalšími podobnými šetrnými metodami. Do země zatím vrtat úplně nechtějí, aby vzácné plavidlo nezničili. O dalšímu postupu se radí s odborníky z Kulturního historického muzea a Národní památkové rady.  „Společně také rozhodneme, kdy se pustíme do odkrývání plavidla,“ nastínil Gansum další postup.

Obyvatele norského městečka Bore, na jehož území se naleziště nachází, zpráva o objevu archeologů potěšila. „Nestává se každý den, že někdo najde vikingskou loď. Je to pro nás skutečně vzrušující zpráva. Na druhou stranu existuje mnoho ukrytých pokladů z doby Vikingů, takže nás objev lodi úplně nepřekvapil,“ uvedl zdejší starosta Rune Hogsnes.

Po Evropě bylo již nalezeno sedm takových lodí z vikingského období (800 až 1050), tři z nich se našly ve Vestfoldu. S objevem lodního hrobu v Jellestadu v minulém roce a nyní pravděpodobně v z Borre se počet zvyšuje na devět.

Loď nalezená v Jellestadu měří přes dvacet metrů a nacházela se jen půl metru po zemí. Archeologové jí objevili na vikingské pohřebišti. „Takové lodě se do objevu v Jellestadu našly na území Norska jen tři a už je to pěkně dávno. Proto nás objev skutečně potěšil. Území jsme zkoumali radarem a dalšími moderními metodami,“ řekl archeolog Knut Paasche z Norského institutu pro výzkum kulturního dědictví.

Vikingové své ohromné lodě používali k dopravě, při náboženských rituálech i k pohřbívání. Do svých lodí byli pohřbívání mocní králové a náčelníci. A to společně s majetkem, svou ženou i zvířaty. Příprava na obřad trval několik dní. Loď buď zapálili a pustili na moře nebo ji nechali na zemi. Pro méně vlivné náčelníky stavěli z kamenů na zemi malé hroby ve tvaru lodi. Uprostřed se nacházela hranice, na které tělo zapálili.

Zdroj: www.nrk.no, www.sciencealert.com, www.history.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pecka ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru