Vikingský meč nalezený v Turecku

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Na jihozápadě Turecka objevili archeologové vikingský meč. Podle všeho pochází z devátého století. Danou lokalitu prohledávají už přes třicet let. Nalezenou zbraň řadí mezi významné objevy, které se jim podařilo odhalit.

Vzácný artefakt archeologický tým objevil na území tureckého města Antalya v místech, kde se dříve nacházelo starobylé město Patara. Už se jim podařilo určit, z jakého období meč pochází. Podle všeho byl vyrobený v devátém století. „Jsme si jistí, že jde o vikingský meč. Pro nás to znamená velký úspěch . I kvůli tomu, že jde o vikingskou zbraň nalezenou ve Středomoří V Muğlanské provincii jde totiž teprve o druhý takový nález. O pobytu Vikingů v Anatolii moc hmotných důkazů nemáme,“ oznámil profesor Havva Iskan Isik z univerzity Akdeniz.

Archeologové se domnívají, že je nalezený meč může přivést na stopu, jaký vztah mezi sebou měli Vikingové a Východořímská říše.  Podle všeho měřil přes 43 centimetrů, zachovala se jen část a nacházel se v dřevěném obalu. „Mohl být pohřbený společně s vojákem. Je známé, že se zbraň v dřevěném obalu takto dávala mrtvému do hrobu jako dar,“ poznamenal Iskan Isik.

Odborníci si myslí, že zbraň patřila Vikingovi, který byl žoldákem ve Východořímské říši a účastnil se námořních bitev na přelomu devátého a desátého století. Vytvořili i speciální gardu, jejichž členové byli elitní strážci byzantských císařů.

Patara bylo starořecké město na jihozápadně dnešního Turecka. Známé je především tím, že odsud pocházel svatý Mikuláš z Myry, mezi jehož nejznámější čin patří záchrana tří dcer. Jejich otec přišel jednoho dne o všechny peníze a po dívkách chtěl, aby si na živobytí vydělaly prostitucí. Když se to dozvěděl Mikuláš, dával jim  v noci na okno měšec s penězi.

Vikingové ve službách byzantské říše

Starověká Patara byla jedním z hlavních námořních a obchodních přístavů Lýkie, který se nachází u ústí řeky Xanthos. Město se vzdalo v roce 333 před našim letopočtem Alexandru Velikému. Během helénského období byla budována lýkinská rada. To je považováno za symbol demokracie v Lýkii a znamení jeho staré slávy. Římský generál Brutus dobyl Pataru v roce 42 před našim letopočtem. Osada byla přeměněná na velkolepé římské místo s okouzlujícími plážemi podél Středozemního moře. Město později připadlo pod byzantskou a osmanskou kontrolu.

Vikingům sloužícím byzantské říši se říkalo Varjagové.  Do Středomoří se dostali  severní trasou přes Pobaltí. Historické prameny se o nich příliš nezmiňují. Každopádně byli známí tím, že moc nedbali na hygienu. Několik se jich umývalo v jedné v nádobě s vodou, do které i smrkali. Ve velkém holdovali pivu a sexu s otrokyněmi.

Zdroj: www.aa.com.tr, www.albawaba.com, www.inquisitr.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Parádní článek... Diky 8-)

čupr

Díky za pěkné čtení. ;-)

Když se podivam na tu fotku toho mista, to by byla lokalitka na hledani, kdyby tam mohl clovek legalne :-P Hezky clanek, diky!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru