Vikinský depot obrovské hodnoty odhaluje soupeření dvou králů v Anglii konce 9. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Šedesátiletý James Mather se živí jako reklamní agent. Ve volném čase se věnuje hledání s detektorem kovů přičemž tomuto koníčku se oddává již 20 let. V říjnu 2015 našel na poli u Watlingtonu zajímavý stříbrný předmět doutníkového tvaru. Okamžitě si vzpomněl, že podobný artefakt – tedy stříbrný vikinský slitek – viděl v expozici Britského muzea. A pak následovalo něco, v co snad ani ve snu nedoufal.

Rozhodl se opatrně prohloubit výkop asi o 20 cm, když v hlíně spatřil několik stříbrných mincí a další předměty. Zatmělo se mu před očima, ale rychle se vzpamatoval. Namísto, aby kopal dále, okamžitě kontaktoval styčného úředníka pro „Portable Antiquities Scheme“ (projekt PAS zaštiťuje nálezy a nálezce v Anglii a Walesu, usnadňuje spolupráci amatérských detektoristů s odborníky) s dotazem, jak postupovat dále. Bylo mu sděleno, aby výkop opět šetrně zasypal a vyčkal na příjezd archeologů, kteří nález vyzvednou.

Mather prožil několik velmi úzkostných dní a nocí. Opakovaně se vracel na pole, aby nález ohlídal. Když archeologové z PAS konečně v úterý na místo dorazili (bylo to přesně na den jeho 60. narozenin), vyzvedli nález v jednom celistvém bloku jílovité půdy tak, aby jej mohli studovat v laboratorních podmínkách a v souvislostech vzájemného uložení jednotlivých předmětů souboru.

Po očištění a konzervaci bylo zjištěno, že poklad sestává celkem ze 186 vzácných stříbrných mincí a jejich fragmentů, tří stříbrných náramků, čtyř částí šperků, 15 stříbrných ingotů a sekaného zlatého kousku „platidla“ – prvního nalezeného ve vikinském pokladu tohoto druhu. Mince jsou anglosaské, všechny ostatní nálezy, tedy šperky, slitky a zlato vikinské.

Nález mění zažité představy

Mince pocházejí z doby vlády králů Alfréda Velikého (vládl Wessexu v letech 871 - 899) a Ceolwulfa II. (ten vládl Mercii v letech 874 - 879). Archeologové se přitom domnívají, že poklad byl uložen v období kolem bitvy o Edington (Ethandun) z května roku 878, kterou Alfréd proti dánským vikingům Guthruma Starého nakonec vyhrál. 

Nález je unikátní tím, že potvrzuje spolupráci mezi Alfrédovým Wessexem a Ceolwulfovou Mercií. Mince jsou vyobrazeny s oběma králi, sedícími bok po boku. Byly tedy raženy v době, kdy panovníci byli krátkodobými spojenci proti Vikingům. Kurátor raně středověkého mincovnictví v Britském muzeu Gareth Williams k tomu řekl: „Toto není jen další velký třpytivý poklad. Mince poskytují vhled do koalice, která byla zřejmě po nezbytné době násilně ukončena. K tomuto názoru nás vede ztráta jakýchkoli informací o Ceolwulfovi po roce 879“.

Ceolwulfovým nástupcem, který beze stopy mizí, se stal Alfrédův zeť Ethelred, který však již nebyl králem Mercie, nýbrž jejím správcem a současně vazalem krále Alfréda. Když tedy Alfrédovi Ceolwulf II. posloužil coby spojenec, stal se mu později sokem. Došlo ke sváru, jehož vítěz později nejenže „zahladil“ jakékoli stopy po bývalém partnerovi, ale současně jej označil za patolízala Vikingů a zrádce a napomohl tak jeho „vymazání z dějin“.

Pokladů stále „přibývá“

V celé Británii je hlášeno stále více nalezených pokladů a spolupráce detektoristů s odborníky nese své ovoce. Jen za rok 2014 bylo nahlášeno celkem 113 784 nálezů, z toho bylo 1 008 nálezů prohlášených za poklad. V samotném hrabství Oxfordshire se v roce 2015 zvýšil počet nálezů o 46 % ve srovnání s rokem 2014. Počátkem ledna zaznamenala Rada hrabství odevzdaný artefakt s pořadovým číslem 25 000! Styčný úředník rady Anni Byard k tomu dodal: „Myslím, že takový nárůst je důsledkem lepších vztahů mezi detektoristy a úřady“.

Až bude Watlingtonský nález označen za poklad a stanovena jeho cena, bude zisk z prodeje rozdělen mezi nálezce a majitele pozemku. Britské muzeum, které poklad po konzervaci dočasně spravuje, jedná s Ashmoleanským muzeem v Oxfordu o jeho zakoupení.

Velké stříbrné mince Alfréda Velikého jsou i komerčně velmi vzácné. Cena každé jednotlivé mince se pohybuje kolem 2 500 liber (asi 90 000 korun), ve výborném stavu pak ještě mnohem více. Celková cena pokladu bude nejspíše velmi zajímavá. Jeho historická hodnota a poznání, které poklad přinesl, jsou však nepoměrně vyšší a důležitější.

Závěrem to shrnul samotný nálezce James Mather typicky ostrovním humorem: „Moje děti se nikdy zvláště nezajímaly o to, co jejich táta dělá, ale teď jsem na ně asi udělal dojem“.

Zdroje: theguardian.com, telegraph.co.uk, bbc.com, independent.co.uk

Zdraví GM4PRO – Roman

Další videa: James ukazuje náramky v Britském muzeu: https://www.youtube.com/watch?v=e8D_DnnVgVc

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

JezevecAlfons:ámen

To jezevecAlfons:

1. Nález je v UK
2. V ČR se vyplácá nálezné v hodnotě 10% a to při náhodném nálezu a v podstatě s ceny kovu. Vše ostatní je takříkajíc na vodě. Řada krajů nebere nález detektorem kovu jako náhodný.
3. Napiš ten svůj případ a mi ho zveřejníme! Pokud ne, je to jenom házení špíny na všechy a všechno jako vždy.

Prostě sen ;-)ale co jsme včechach raději mam podkovy o:-)

Sem už vikinga párkrát našel taky , teda ty pruty a nikdo mi nevěří :,-( Pré obyčejná cínová pájka o:-) :-D :-D :-D
Tak raději jak servuz na to železo 8-) ;-)

JezevecAlfons má pravdu, byl jsem v UK rok a opravdu, hledání u nás je nádhera oproti idealizované "skvělé Anglii"... ještě že tam již nejsem!

JezevecAlfons sice může mít pravdu (jak říká skoro vždy pod téměř každým článkem o pokladu z UK), že v Anglii je to s hledáním bez povolení vlastníka jiné, než u nás, nicméně v dalším pravdu nemá. Je to ostatně shrnuto i v tomto odstavci:

V celé Británii je hlášeno stále více nalezených pokladů a spolupráce detektoristů s odborníky nese své ovoce. Jen za rok 2014 bylo nahlášeno celkem 113 784 nálezů, z toho bylo 1 008 nálezů prohlášených za poklad. V samotném hrabství Oxfordshire se v roce 2015 zvýšil počet nálezů o 46 % ve srovnání s rokem 2014. Počátkem ledna zaznamenala Rada hrabství odevzdaný artefakt s pořadovým číslem 25 000! Styčný úředník rady Anni Byard k tomu dodal: „Myslím, že takový nárůst je důsledkem lepších vztahů mezi detektoristy a úřady“.

Byard taky říká něco jiného, než JezevecAlfons a má to podloženo těmi čísly. Tudíž snaha a prostor ke zlepšení vztahů je vždy. Ale brečet nad podhodnocením nálezu a jedním dechem dodávat, že o prachy nejde, je poněkud zvláštní.

Ještě bych dodal a vzpomněl na článek z posledního čísla LH4 - Míšeňské groše na severu. Dost lidí, který potkávám, si klepe na čelo, proč to Vláďa odevzdal, když ani nemá jistotu nálezného (spíše nemá, než má). Ale co mě překvapilo, že dost lidí mi od té doby napsalo sem na LP, na facebook i mejlem s dotazy kolem odevzdání a prosbou o vyjednání kontaktů s naším muzeem v Rumburku, potažmo Děčíně. Prostě lidi chtějí odevzdávat ne pro nálezné, ale pro to, že cítí, že to je správné. Pro pocit, že něco udělají, že se mohou chlubit přátelům a rodině, pro to, že mají pocit odpovědnosti ke svému kraji. A ještě jedna věc: Nemám rád termín: Nikdy bych STÁTU nic nedal, stát na mě taky kašle a ještě mi furt něco bere. Neodevzdáváme STÁTU, ale SPOLEČNOSTI. Zkuste si ten rozdíl uvědomit.

Takový články jsou vždy zajímavý a tak k tomu mám jen jednu připomínku.
Kdysi si zde na LP upozorňoval, že se živíš psaním. Proto bych rád poznamenal, že termín -vikinský- je špatný.
Pokud něco pochází od vikingů, pak je to vikingské,vikingský atd.

Nicméně,každý se někdy splete. Tak asi tak.

Ahoj Romane, hrozně mě to mrzí, ale nemáš tak docela pravdu. Správně je "vikinský", méně správně "vikingský", ale toleruje se to. Tudíž ten můj termín "vikinský" je správně. Ale každý se někdy splete, tak si to tak neber :-)

Dodatek: Ano, psaním se živím - především v něm jaksi přenáším nějaké vypovídací hodnoty, pravopis bych ovládat nějak měl, ale nejsem neomylný a rozhodně nejsem korektor. To je zase trochu jiné povolání. Sám proto nepoukazuji na chyby jiných a nehodnotím jiné texty.

Ahoj
Tak jsem trochu pohledal a zjistil jsem,že mám značné mezery. Přídavné jméno od „viking“ je opravdu správně „vikinský“ (bez g).
Tímto se ti Romane omluvám, chyba je na mé straně.

Pánové takové krásné nálezy, zajímavý příběh a diskuze o nálezném a pravopisu ;-)

Romane, v pohodě ;-)

Elmara - diskuse je důležitá Marku a já sem zvyklý když mi něco přijde divný to napsat (říct).
A že mě „vikinský“ přišlo sakra divný a podezřelý je hotová věc.

Dnes jsem o kus dál a příště než se rozhodnu dementovat jakýkoliv Romanův text to nejdřív pořádně proženu googlem:-)
Je dobrej!

Romane, člověče, já ale nejsem NEOMiLNEJ :-) Teď abych si na Tebe dával bacha co? :-)

Nemo nostrum non peccat,homines sumus,non dei.
(každý z nás chybuje,jsme lidé,ne bohové).

Super clanek, super kopanec, ty britove se maji. U nas je taky urcite mnoho krasnych nalezu. Casto kdyz poznam nekoho noveho sem tam proklouzne slovicko ze nekdo tamhle tamto nebo fotka na telefonu nejaky parady ale nikdy to nikdo neuvidi :,-( Ale treba se blizka na lepsi casy, viz listopadovi Pardubicky poklad ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru