Víko kamenné rakve zvedalo osm mužů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Bude to téměř rok, co našli archeologové pod parkovištěm v Leicesteru kostru. Vědci nakonec zjistili, že patří anglickému králi Richardu III. Tato zpráva minulý rok v září zaplavila média. Po jedenácti měsících přišli archeologové s dalším zajímavým nálezem, a to dokonce ze stejného místa. Na parkovišti objevili další rakev. Zvláštní je na ní to, že byla uložená v jiné rakvi. Pozůstatky nyní analyzují odborníci a věří, že se jim úspěšné podaří. Jen na uzvednutí kamenného víka museli archeologové přizvat osm mužů. Posmrtná schránka je dlouhá dva metry a široká šedesát centimetrů. V olověné rakvi je díra, přes kterou je vidět noha mrtvoly.

Víko kamenné rakve zvedalo osm mužů

Zemřelý byl uložený v olověné rakvi, která byla v kamenné. Tým archeologů z Leicesterské univerzity vede profesor Mathew Morris. „To místo je pro nás stále více fascinující. Budeme pokračovat v bádání a jsme velmi zvědaví, komu kdo byl pochovaný v rakvi,“ uvedl vědec. Na místě, kde dnes stojí parkoviště, se v minulosti nacházel františkánský klášter Grey Friars. Archeologové se tam vrátili nedávno, když identifikovali ostatky Richarda III.

Víko kamenné rakve zvedalo osm mužů

Jeho kostra je téměř kompletní, chybí jen nohy. Analýza ukázala, že zemřel někdy mezi léty 1456 a 1530. Shoduje se to s historickými záznamy z patnáctého století. Podle nich Richard III. zemřel v roce 1485 v bitvě u Bosworthu. V takzvané válce růží, která tam vygradovala. Byl posledním králem Plantagenetů. Že byl pohřebný ve františkánském kostele kláštera v Leicesteru, historici vybádali až nedávno. Celé roky si mysleli, že jeho tělo skončilo v řece. William Shakespeare popisoval Richarda II jako hrbatého muže, o to víc bylo pro vědce fascinující zkoumat královu páteř. Zjistili, že opravdu trpěl skoliózou. Bude pohřbený v květnu v katedrále v Leicesteru.

Podle odborníků by v nově objevené rakvi mohl být pohřbený někdo z těchto tří osob:

-    Vůdce františkánů v Anglii – Peter Swynsfeld (zemřel v roce 1272)
-    Další vůdce františkánů – William Nottingham (zemřel v roce 1330)
-    Rytíř William de Moton z Peckletonu (zemřel mezi léty 1356 až 1362)
 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé jako vždy :-)

super článek :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru