Vrak lodi zkoumají přes 100 let, jeden archeolog zemřel

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Psal se rok 1900 a řečtí potápěči narazili „na desítky nahých mrtvých ženských těl“ na mořském dně poblíž malého ostrova Antikythera. Nakonec se ukázalo, že to nebyly mrtvoly ale bronz a mramorové sochy - část nákladu ukradené řeckého pokladu, který se ztratil, když se před dvěma tisíci lety potopila římská loď v důsledku nárazu do skály u ostrova. Jednalo se o první vrak v historii, který archeologové prozkoumali. Výzkum přinesl největší starověký úlovek v historii – první počítač, přestože nebyl dodnes ukončen. V říjnu se na místo vrátili archeologové s nejmodernějším vybavením.

Nálezy detektory kovů
 
Mezi léty 1900 a 1901 vylovili archeologové z moře desítky vzácných artefaktů, byli mezi nimi například zbraně, šperky, nábytek a sochy. Nejvzácnější úlovek následně ležel několik měsíců na nádvoří Národního archeologického muzea v Aténách. A to do doby, než někdo bronzovou bedýnku otevřel. Uvnitř se nacházel mechanismu s ozubenými kolečky, z jedné strany skříňky je jeden ciferník, z druhé dva. Takzvaný počítač z Antikythéry dekódovali vědci desítky let. Zjistili, že ho předkové používali k výpočtu fungování dějů „na obloze“. Ukazatele naznačují pozice měsíce, slunce a planet.

Nálezy detektory kovů
 
Nadále zůstávají před vědci nezodpovězené otázky, například: Kdo tento geniální přístroj sestrojil? Odborníci se domnívají, že to byl pravděpodobně filosof Posidonius, který žil na ostrově Rhodos v prvním století před naším letopočtem. Nejzajímavější záhadou však zůstává pro vědce samotný vrak lodi. Leží šedesát metrů hluboko v místě, kde se často střídá proud, proto je velmi obtížné se v této oblasti potápět. Jeden potápěč už během výzkumu zemřel, další se těžce zranil. Podmořský průzkumník Jacques Cousteau strávil namístě potopeného vraku v roce 1978 pár a vylovil menší vzácné předměty, včetně mincí z Malé Asie pobřeží, které naznačují, že loď vyplula v letech 60 – 70 před naším letopočtem - pravděpodobně vezla válečnou kořist z řeckých kolonií zpět do Říma. Přestože měl tehdy Cousteau nejmodernější potápěčskou výbavu, neodvážil se kvůli nebezpečným proudům vylovit větší předměty než drobné mince.

Nálezy detektory kovů
Nyní po několika letech jednání s řeckými státními orgány získal americký archeolog Brendan Foley povolení k potápění u ostrova Antikythera, spolupracovat bude s řeckými archeology. Na začátku října odstartovali průzkum, který potrvá tři týdny. K dispozici mají speciální techniku, která recykluje nepoužitý kyslík z každého dechu a umožňuje zůstat déle pod vodou. Tým se bude potápět ve vodách kolem celého ostrova ve vzdálenosti přibližně sedmnácti námořních mil. „Doufáme, že objevíme další ztracené vraky lodí,“ uvedl Foley. Ostrov Antikythera totiž leží v centru starověkých obchodních cest. Na lodě v jeho blízkosti útočili piráti.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru