Vypátrali zřejmě křižník, který převážel zlato za 130 miliard

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Jihokorejští lovci pokladů našli slavný ruský křižník Dmitrij Donský, který se před 113 lety potopil v Japonském moři. Podle staré pověsti se na jeho palubě nachází náklad zlata v hodnotě 130 miliard dolarů. Právě na jeho nalezení se chtějí nálezci zaměřit.

Za objevem stojí jihokorejská společnost Shinil Group. Potopenou loď našli přibližně sto metrů od jihokorejského ostrova Ullung-do, který leží asi 120 kilometrů na východ od Korejského poloostrova v Japonském moři. Loď se nachází v hloubce asi 434 metrů. Hledači moře prozkoumávali za pomocí speciálního podvodního robota. Ten na zádi zachytil i název lodi v azbuce.

Dmitrij Donský byl kníže moskevský a velkokníže vladimirský. S jeho jménem je spojeno první velké vítězství Rusů nad Tatary v bitvě na Kulikovském poli. Pravoslavná církev ho kanonizovala. Loď byla pojmenovaná na jeho počest.

Na hledání zlata se jihokorejská společnost vrhne nejspíš až na podzim. Plánují totiž požádat o pomoc odborníky z Číny, Kanady a Velké Británie. Říká se, že loď vezla 5500 beden zlata a 200 tun zlatých mincí, jejich současná hodnota činí 130 miliard dolarů. To je dvakrát více než kolik Rusko v minulém roce vynaložilo na svou obranu. Pokud se poklad podaří zhmotnit, dostane zřejmě ruská vláda polovinu dnešní ceny. „Musíme se poradit s právníky, jak je to s vlastnictvím lodi. Co nám připadne, pokud zlato skutečně najdeme,“ nastínila nejbližší kroky společnost Shinil Group.

Dmitrij Donský byl pancéřový křižník ruského carského námořnictva. Na moře byl spuštěný v roce 1885, postavila ho loděnice v Petrohradu. Ruské armádě sloužil až do roku 1905, kdy byl potopený během bitvy u Cušimy, která rozhodla rusko-japonskou válku. Kapitánem lodi byl Ivan Lebeděv, kterému se podařilo evakuovat posádku na pobřeží ostrova Ullung-do.

Křižník byl vyzbrojený dvěma 203mm kanóny, čtrnácti 152mm kanóny, čtyřmi 87mm kanóny, čtrnácti pětihlavňovými 37mm kanóny Hotchkiss a pěti 381mm torpédomety. „Podle snímků lodi byl Dmitrij Donský vystavený masivnímu bombardování, což je patrné na první pohled. Nejvíce to odskákala záď, paluba a boky jsou relativně v dobrém stavu,“ přiblížili hledači pokladů.

Legendární Černý Sam

Dlouhá léta hledači pokladů pátrají také po pozůstatcích legendárního piráta, kterému se říkalo Černý Sam. Plavil se na lodi Whydah, která se potopila v roce 1717 během bouřky. Vrak byl nalezen v roce 1984 u mysu Cape Cod. Posádka byla pohřebná na hřbitově v Massachusetts. Vědci nyní zkoumají kostru, která podle nich patřila slavnému pirátovi. Myslí si to na základě nalezené pistole Černého Sama, která se nacházela u pozůstatků.
 
Černý Sam byla přezdívka kapitána Samuela Bellamyho, který byl nejbohatším pirátem všech dob. Říkalo se mu také Princ pirátů. Neměl rád násilí, proto se mu snažil vyhnout. Během jednoho roku podnikl nájezdy na 54 lodí. Pohyboval se podél pobřeží USA až po Karibik.

Foto: www.newsru.com, www.allworldwars.com, www.telegraph.co.uk
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za poutavé čtení. ;-) :-D :-D

Moc zajímavé. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru