Výstava Hledači ztraceného času ve Zlíně

Kategorie: Pozvánky

Před pár dny mě Továrník pozval na skvělou výstavu do Zlína. Bohužel jet do Zlína jenom tak na otočku, je pro mě trochu z ruky a tak doufám, že se mi to podaří s něčím spojit. Všechny ostatní bych na ní ale rád pozval.Celá výstava, je založena na takřka 300 nálezech amatérských archeologů.... tedy jak říkáme my, detektorářů. K vidění je řada unikátních exponátů, které se do muzea dostali díky velice dobré spolupráci s hledači. Jak uvedla kurátorka výstavy pro Týden.cz, výstava je koncipována jako pocta amatérské archeologii s tím, že muzeum spolupracuje s desítkami lidí. Prostě paráda! Mám dojem, že ve Zlíně asi už dávno pochopili to, o čem se snažíme psát poslední měsíce. Snaží se důsledně prezentovat hledačské nálezy a tak prostě v lidech probouzet přirozenou hrdost na svojí vlastní historii, zemi a kraj. Je to přístup, který skvěle funguje v Dánsku a opravdu není důvod, aby nefungoval také u nás. Opravdu nemusí být vše založeno na nějaké finanční odměně.

Na výstavě, jsou prezentovány nálezy, jako je železná Avarská přilba, části lamelového brnění, ale také třeba nálezy z Klášťova, na jehož výzkumu se podíleli i dva naši kamarádi a proto bych je opravdu rád viděl. Lze tak jen pogratulovat místním hledačům, jak jim to na Zlínsku šlape.

Výstava probíhá v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně a potrvá do 8. dubna 2018.


Očima továrníka, aneb proč se mi výstava líbila v několika bodech

  • Přístup šéfové zlínského muzea p. Langové, kde hovořila o tom, jak 20 let bojovala s detektoráři, posílala na ně cajty, protože archeolokality se vykrádaly. Jelikož represe nikam nevedla, zkusila spolupráci a zjistila, že to může fungovat.
  • Celá výstava je sestavena pouze z artefaktů nalezených amatérskými hledači. A to nejenom detektoristy (zúčastnili se v plné zbroji včetně detíků a maskáčů ;-)), ale i nadšenci, kteří chodí po polích a hledají kamenné nástroje z období neolitu. Potkal jsem tam známého ze Slušovic, který se tomu věnuje se svým synem, aniž jsem to věděl.
  • Akce byla striktně regionální, takže se dalo prohlédnout, co se v tom našem chudém kraji dá všechno najít a že tady už kdysi dávno žili lidi. Mně to tedy podle mých nálezů hodně překvapilo. :-D
  • K vidění je např. dle muzea top3 - avarský opasek (tedy jeho bronzová garnitura), avarská železná helma a měděná plaketa, kde je podezření o původu u Etrusků. Jinak jsou tam věci od neolitu po středověk, takže krom šutrů i měděné a bronzové sekery, nože, srpy, kopí, šipky (parádní bronzový meč), 2 Au díly statérů, jeden suberát. Pak latén - prý největší depot Fe věcí u nás, krojidla a pod., z LP slavný meč nalezený při hledání kořenů do terárka :-D.
  • A na závěr středověk - ostruhy, nože, šipky, podkovy, kule z palných zbraní a podobné věci, které obvykle vozíme do sběrny druhotného odpadu. :-D

Foto týden.cz

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mám to kousek,to dám letos.

Když lidi pochopí podstatu věci, jde udělat prostě všechno na světě. Blahopřeji a také trošku závidím a také všem přeji, aby byly prezentovány takové nálezy i nadále. Lituji, že jsem z daleka, nemohu se vydat na takovou výstavu, kterou bych opravdu rád viděl. Prostřednictvím fotografií jsem se o této výstavě dozvěděl trochu více, alespoň za to díky a všem vystavovatelům a nálezcům také. Super akce ! :-D :-D

Elmara díky za článek a pozvánku. Mám na výstavě také několik věcí a také jsem svou účastí podpořil naši archeoložku a stál s detíkem při zahájení na vernisáži. Protože chápu, že většina z vás nemůže vzhledem ke vzdálenosti výstavu navštívit, dávám odkaz na pokuk některých nálezů na fotografiích zde: http://multimedia.ctk.cz/foto/search-view/b51753777fa1c2f69b21aa326f602d00/select-continue :-D

Rád bych přidal ještě odkaz na krátké video z vernisáže:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=890582757787260&id=113881148790762
a info, že výstava je otevřena do 8.4.2018, takže času je relativně dost.
Jinak, středověké železa do sběrny opravdu nevozím :-D
To bylo ve srandě v soukromé korespondenci s náčelníkem, kterému touto cestou děkuji za prostor k propagaci této výstavy ;-)

Pěkná výstava,taky jsem byl na Vernisáži :) kolegové tam mají nějaké nálezy též a těšíme se na další :)

video supr. gratulace.
/možná by se mohli nechat inspirovat i "muzejníci" v jiných regionech/ ;-)

Hmm tak to vypadá, že ve zlínském kraji mají úředníci mozek a archáči koule :-O :-D Určitě se k sousedům zajedu podívat!

Krása ;-)

Tak tohle mě opravdu potěšilo!!! :-D :-D :-D
To si nenechám ujít, p. Langová je dobrá !!!

:-D Paní Langová je super. Na vernisáži mě trošku mrzelo představování pár detektorářských papalášů ( asi 6 lidí ), za které by Paní Langová dala ruku do ohně, že jsou poctiví, atd. A ten zbytek 50 detektorářů, kteří byli na vernisáži a nosí nálezy? Ti jsou nepoctiví? Tohle byla asi jediná věc, co mě mrzela. Jinak super akce. ;-)

To je paráda. :-)

V Zlíne je výstava nálezov detektorárov a 100km vedla na slovensku je za to basa.
Jak je tu krásne vidieť, že sú češi o hodne popredu...
Škoda , snáď sa raz niečoho podobného dožijeme aj tu v Slovakistane.

wow, viděl jsem dříve videa myslím uživ. jajana? - hledači ztraceného času a tohle je vyvrcholení celého úsilí, krása. Těším se až se tam podívám, vedlejší okres není tak daleko :-D ;-)
díky za článek

Super vystava, kdo pojede kolem at se určitě zastaví.

Nightwolf : možno je popredu gotwaldov, ale to je tak všetko

Když ten nahoře dá v pátek to uvidím. Plánujem tam s kolegou spešl výjezd.

Máme to kousek cca 400 Km , to dáme . ;-)

To zaba1: To byli lidé, kteří s ní spolupracují dlouhá léta a rozhodně to nemyslela tak, že by ostatní hledači byli něco méně.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru