Vytáhli zahrabaný tank ve vinici, teď ho zmodernizují

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Takový objev by na vinici nikdo asi nečekal. Nadšenci do druhé světové války vykopali asi před rokem v Dorkingu na jih od Londýna velmi vzácný tank, který chtějí kompletně zmodernizovat.  Přijít podívat se na něho může každý, koho zajímá vojenská technika.

Tank na největší anglické vinici nazývané Denbies pohřbili Kanaďané, kteří tam trénovali během druhé světové války. Stroj objevil Rick Wedlock, který je velkým fanouškem historie. S kopáním mu pomáhala skupina dobrovolníků od časného rána a makali až do noci. Místo monitorovali za pomocí detektorů kovu, na výkopové práce povolali bagr. Tank se nyní nachází asi dva metry od místa, kde byl zahrabaný. Na začátku příštího roku ho odvezou a budou restaurovat.

Podle oborníků na válečnou techniku je v poměrně dobrém stavu. „Nátěr vypadá relativně v pohodě. Dokonce jsou viditelné i některé nápisy. Akorát na jedné straně jsme našli větší díru, která jde ale v klidu opravit,“ přiblížil Wedlock.

Jedná se o stroj Covenanter, který se začal vyrábět v roce 1939 ve Velké Británii. Měl však potíže s přehříváním motoru. Tento nedostatek se nikdy nepodařilo pořádně odstranit. Jeho výhodou byla úzká silueta a vysoká rychlost, kterou byl tank schopný dosáhnout. Celkem bylo vyrobeno 1 771 tanků tohoto typu.  
„Byl to ohromný zážitek, když poprvé zazněl zvuk, jako když kopnete do něčeho kovového. V tu chvíli nám bylo asi všem jasné, že tank se skutečně nachází v zemi. Připadal jsem si jako malý chlapec, který zrovna dostal nějakou vysněnou hračku. Bylo to fakt super,“ uvedl Andrew Wright z organizace National Trust (zabývá se ochranou památek a přírody v Anglii, Welsu a Severním Irsku), který se přišel podívat na výkopové práce.

Slabý soupeř pro německé stroje

Kanadská armáda sídlila v letech 1940 až 1944 poblíž Leatherhead. Cvičili celkem na dvou tancích. Čekali na okamžik, kdy dojde k vylodění v Normandii. Oba stroje pak zakopali. Jeden v Denbies, druhý se našel v Manchesteru. Do bitvy s nimi ale nikdy nevyjeli, protože tyto stroje nebyly moc dobře obrněné a německé tanky by je mohly velmi lehce rozstřílet.
Na tank se může přijít podívat každý, koho zajímá třeba historie. Wedlock tvrdí, že všechny rádi přivítají. Tank představili také na History Channel v jednom z dílů seriálu, kde vystupuje hledač pokladů Stephen Taylor, který vypráví nezapomenutelné příběhy z druhé světové války a představuje různé artefakty.
 
Fotky: www.denbies.co.uk, www.nationalpost.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné 8-)
http://tank-photographs.s3-website-eu-west-1.amazonaws.com/a13-cruiser-mkIII-mkV-covenanter-tank-bovington.html

Bylo to na Viasat History..

Krásný

Co na tom chtějí modernizovat? Snad restaurovat, to by byla jiná... 8-)

Jojo v Rusku mají také dobré pancéřové špeky... ;-) ;-) ;-)

Zajímalo by mne jak ho zmodernizují??? to na něj dají dělo z Merkavy, motor z Abramsu? nebo jak???no snad ho předtím aspoň zrestaurují

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru