Vzácný 2 600 let starý bronzový meč ležel 50 let bez povšimnutí ve stodole

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V roce 1965 rybařil tehdy mladý Ambrose Owens u řeky Arney v Severním Irsku, když zcela náhodou objevil zvláštní předmět. Jednalo se o polovinu rozlomeného bronzového meče. Protože nikdo z okolí nedovedl nález identifikovat, resp. mu nikdo nepřikládal valný význam, skončil kdesi v rohu stodoly...

A tam zůstal až donedávna, než jej po padesáti letech při vyklízení odpadu znovu „objevil“ Ambroseho bratr Maurice: „Abych byl upřímný, nikdy by nás nenapadlo, že jde o tak významnou věc. V té době nám někdo řekl, že to nemá nic společného s „Battle of the Ford Biscuits“ („Bitva o brod sucharů“ mezi irskými a anglickými vojsky v roce 1594. Název dostala podle ukořistěných zásob poražených Angličanů), tudíž jsme pro nás tehdy neznámý předmět odložili bokem jako nezajímavý a zapomněli na něj“.

Jaké však bylo překvapení, když po letech bratři zjistili, že ve stodole po celou dobu ležel unikátní bronzový meč válečníka z konce doby bronzové! Meč je typu Gündlingen a pochází z doby mezi lety 800 a 600 před naším letopočtem. Pro oblast Severního Irska jde o velmi cenný nález, především pak s ohledem na dobu jeho vzniku.
 
Archeolog Paul Logue věří, že meč patřil významnému válečníku a že byl před úmyslným rozlomením rituálně vhozen do řeky. Nález komentoval s nadšením: „Je to teprve podruhé, kdy jsem držel skutečný bronzový meč takového významu. Je to úžasné! Meč rozhodně nepatřil běžnému člověku, majitel musel dosahovat vyšší společenské úrovně...“

Dle odborníků se běžně ukládali podobné obětiny do řek, jezer a bažin: "Takže pokud hledáte zvláštní místo, posvátné místo z doby bronzové, měli byste hledat v mokrých oblastech, v blízkosti řek, močálů apod. Věděli jsme, že Arney bylo takovým zvláštním místem, ale teprve nyní můžeme dokázat, že Arney je skutečně posvátným místem z dob nejméně před 2 500 lety," dodal Paul Logue.

Podle Logua je meč zajímavým důkazem starověkých obchodních vazeb. Konstrukce meče vykazuje původ z údolí Temže, zatímco bronzová slitina mohla být vyrobena z cínu z Cornwallu a mědi z hrabství Cork: "Všechny tyto suroviny a postupy ze vzájemně stovky mil vzdálených oblastí Anglie se spojily v tento jedinečný meč, který byl nakonec rozlomen a rituálně uložen do řeky v Irsku“.
 
Když po předání meče odborníkům Maurice Owens zjistil, jak významný artefakt „skrývali“ s bratrem ve stodole půlstoletí bez povšimnutí, byl velmi potěšen, že meč bude nyní veřejně vystaven a obohatí tak historické a kulturní dědictví jejich rodného kraje. Meč bude nejprve vystaven pro místní, kteří se tak budou moci dozvědět o jeho historii dříve, než bude trvale umístěn do muzea Enniskillen Castle.

Zdraví Roman – GM4PRO
Zdroje: historynet.com, archaeology.org, impartialreporter.com, bbc.com, facebook.com

Nález bronzového meče

Nález bronzového meče

Nález bronzového meče

Nález bronzového meče
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

U nás v řece plave všelijakej bordel, ale bronzáckej meč jsem tam ještě nenašel.. :-O

pěkný

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru