Vzácný renesanční štít ze sbírky Františka Ferdinanda vrácen do České republiky

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

Muzeum umění ve Philadelphii a Národní památkový ústav ČR společně oznámili dohodu, podle které se vrací České republice unikátní italský štít nevyčíslitelné hodnoty z dílny Girolama di Tommaso da Trevisa (1497 – 1544). Po válce nezvěstný, nedávno nalezen v galeriích zbraní a brnění jako součást muzejní sbírky Carla Otto Kretzschmara von Kienbusch ve Philadephii, kde byl od roku 1976 vystaven.

Propracovaná malovaná výzdoba štítu je připisována Girolamo di Tommaso da Trevisovi podle návrhu malíře Giulia Romana 1492 / 99 – 1546). Štít byl vyroben asi roku 1535 ze dřeva, lnu, gessa (šepsu), zlata a pigmentu, má průměr asi 60 cm. Scéna na jeho vnější straně zobrazuje útok na Nové Kartágo (209 př. n. l.) a velké vítězství římského generála Publiuse Cornelia Scipia (237 – 183 př. n. l.).

Zdobení naznačuje historickou paralelu mezi Scipiovými vojenskými úspěchy, z nichž mnohé se odehrály v Africe, a vítězstvím císaře Svaté říše římské Karla V.  (1519 – 1556), který se v roce 1535 vracel z úspěšného vojenského tažení proti muslimským pirátům v severní Africe. Štít byl pravděpodobně součástí jednoho z obřadů, které se konaly po celé Itálii při triumfálním vítání císaře Karla V.

Štít byl původně součástí sbírek arcivévody Františka Ferdinanda (celým jménem František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský-Este) jehož vražda  v roce 1914 prakticky spustila 1. světovou válku. Arcivévoda vlastnil jednu z nejvýznamnějších evropských sbírek zbraní a brnění, která byla vystavena na Konopišti.

Když byly po válce přerozděleny bývalé habsburské majetky, stal se zámek a jeho sbírky v roce 1919 majetkem vlády nově vzniklého Československa. V roce 1943 německá armáda sbírku včetně štítu ze zámku přesunula do Prahy, aby se stala součástí nově vzniklého vojenského muzea Adolfa Hitlera.

Kurátor zbraní a brnění Leopold Ruprecht však sbírku inventarizoval a následně odeslal do Vídně pro plánované obrovské Hitlerovo muzeum v rakouském Linci. Na konci války získali sbírku spojenci a velkou část v roce 1946 vrátili československým úřadům. Ale štít spolu s dalšími 14 objekty nebyl k nalezení, objevil se až v roce 1976, když jej získalo Philadelphské muzeum od Carla Otto Kretzschmara von Kienbusch. Tam byl stále veden jako neznámé dílo, než jej v posledních letech identifikovali čeští historici.

Od roku 2016 probíhá čilá komunikace mezi historiky v České republice a Philadelphským muzeem. Nedávný výzkum odhalil inventáře z období před 2. světovou válkou, jež společně s fotografií z roku 1913 přesvědčivě štít identifikují. Na základě nových zjištění správní rada Philadelphského muzea umění jednomyslně dospěla k závěru, že dílo oprávněně náleží České republice a následně schválila jeho vrácení.

Generální ředitel Philadelphského muzea umění Timothy Rub a ředitelka českého Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková společně před několika dny dohodu zveřejnili ve Philadelphii. Potvrdil se tím další krok dobré spolupráce, která provázela všechny diskuse mezi muzeem a Českou republikou a vyústily v oboustranně uspokojivé řešení.

„Spolu s našimi přáteli z Národního památkového ústavu, Ministerstva kultury a Ministerstva zahraničí České republiky s potěšením oznamujeme konec tohoto šetření. Dílo, které bylo ztraceno během nepokojů druhé světové války, je šťastně restituováno a navíc z toho vzniklo výjimečné partnerství,“ řekl Timothy Rub, generální ředitel Philadelphského muzea umění.

„Philadelphské muzeum umění nese obrovskou zásluhu, že bylo ochotné vrátit toto nesmírně cenné umělecké dílo zpět do České republiky. Tato událost je ukázkovým příkladem osvědčených postupů při restituci. Naše plodná spolupráce může sloužit jako model mezinárodního partnerství při navracení uloupeného umění,“ oznámil Hynek Kmoníček, velvyslanec České republiky ve Spojených státech.

"Upřímně doufáme, že návrat renesančního štítu do České republiky bude znamenat začátek plodné spolupráce mezi Philadelphským muzeem umění a Národním památkovým ústavem v oblasti restaurování, konzervování a prezentace uměleckých děl," dodla Naděžda Goryczková, ředitelka Národního památkového ústavu.

„Po osmi desetiletích se štít konečně vrátí domů. Spravedlnost zvítězila nad despotismem nacistického režimu, který nelegálně odcizil tento vzácný artefakt z počátku 16. století. Moje zvláštní poděkování patří panu Timothymu Rubovi a správní radě Philadelphského muzea umění a českým institucím: Národnímu památkovému ústavu, Ministerstvu zahraničních věcí České republiky a Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, DC za jejich mimořádnou práci a velké nasazení,“ řekl ministr kultury České republiky Lubomír Zaorálek, 

V rámci dohody Česká republika laskavě souhlasila se zvážením jakékoli budoucí žádosti o zapůjčení štítu z muzea. Od 21. září je možné štít spatřit na výstavě zámku Konopiště ve vitríně zámecké zbrojnice.

Roman Němec

Zdroje: dailysabah.com, artnews.com, press.philamuseum.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Jo, tohle je velká paráda. Zrovna před pár dny byla na ČT o štítu reportáž.

Je to super věc, že došlo k předání do ČR.

Skvělá zpráva :-)

Moc krásný štít! Vítej opět v Čechách!

Asi válečná kořist amíků.

Štít je parádní a jeho příběh s dobrým koncem také :-)

Je super, že se povedlo jej najít, identifikovat a vrátit zpět. Pěkný článek s dobrým koncem. 8-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru