Z vraku vylovili zlaté mince

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Lovci pokladů našli zlaté mince v troskách lodi, která se v roce 1840 potopila u pobřeží Jižní Karolíny. Mohla převážet až miliony dolarů. První „úlovky“ se už podařilo vytáhnout z vody. Jde o velmi vzácné ražby z dob první zlaté horečky v USA.

Konkrétně jde o parník s názvem Severní Karolína, který byl dlouhý 200 metrů. Potopil se přesně 25. července 1840 poté, co se srazil s jinou lodí. A zatímco posádka i cestující se zvládli evakuovat na druhé plavidlo, náklad dodnes leží ve vraku na dně moře. Včetně již zmiňovaných zlatých mincí, které jsou magnetem pro lovce pokladů.

První kusy aktuálně vylovili potápěči z Blue Water Ventures International (BWVI) a Endurance Exploration Group. Předcházely tomu měsíce archeologické práce v terénu. Hned během prvního ponoru, kdy prohledávali vnitřek vraku, vytáhli několik zlatých mincí vyražených v mincovně Dahlonega. Jde o vzácné sběratelské kusy.

Vrak se nachází v hloubce přes čtyřiadvacet metrů. Poměrně velká část lodi je stále v jednom kuse včetně trupu. „Najít takové vraky je vždy lákavé, protože máte velkou šanci, že převážely vzácné mince, které spadají do počátků historie vzniku USA. K zahození samozřejmě nejsou ani další předměty z tohoto období,“ vysvětlil ředitel BWVI Keith Webb, proč po vracích pátrají.

Ražby z už neexistují mincovny Dahlonega jsou dnes velmi vzácné. Nacházela se stejnojménném městečku, které se nachází v Georgii. V roce 1828 tam propukla první zlatá horečka v USA. Mincovny tak vznikaly i v okolí městečka Dahlonega. „Důvod je prostý, aby se zlato dostalo rychle do oběhu. Jsem napnutý, kolik mincí ve vraku ještě najdeme,“ přiznal Webb.

O nalezení pokladu se už v devadesátých letech pokusili jiný tým hledačů. Podle Webba ale jejich snaha ztroskotala, protože vrak se nachází v lokalitě, která je na průzkum komplikovaná. „Nejde jen o hloubku, ve které se vrak nachází, ale musíte se vypořádat také s pískem, nepředvídatelnými proudy i se žraloky,“ vysvětlil Webb.

Naopak tyto podmínky jsou dobrým předpokladem k tomu, aby byl poklad ve velmi dobře zachovalém stavu. „Mince, které jsme zatím vylovili, skutečně vypadají, jako by byly vyraženy včera,“ podotkl Webb. Potápěči společně s mincemi vylovili i kousky mramoru, nádobí či mosazné hroty, které se používaly při stavbě lodě.

V inkriminovaný červencový den roku 1840 byla loď Severní Karolína zasažena v místech mezi pánskými a dámskými kabinami. Potopila se během deseti minut. Náraz totiž způsobil fatální škody a zkáze nešlo nijak zabránit.

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Přesně, tohle by si zasloužilo 100 palců, díky za super článek ;-) :-D :-)

Vytazenych minci je hafo, ale jsou velmi vzacne. Jenze kdyz jich najednou bude hafo hafo uz velmi vzacne nebudou.... takze pomalinku poustet do aukcnich sini. To je byznys. Pro nic jineho to ti lide nedelaji... s rozumem na zlato.... :-D

Kluci vypadají celkem spokojeně :-D Tohle je paráda. Dobrodružství, adrenalin, nádherný nálezy. Prostě lovecký porno :-)

boží čtení

Pěkné :-)

Super. :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru