Zbraň, který usmrtila Billyho Kida, byla prodána za absurdně rekordní částku

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

Nesmírně dramatická aukce se konala 27. srpna v aukční síni Bonhams v Los Angeles. Do prodeje šly zbraně známých pistolníků Divokého západu; revolvery a pušky, které se účastnily proslulých přestřelek. Nejdražší z nich představuje Colt .44, kterým šerif Pat Garrett zastřelil nejznámějšího amerického psance Billyho Kida. Pro obrovský zájem přihazujících z celého světa Garrettův Colt stanovil nový světový rekord jakožto nejdražší aukčně prodaná střelná zbraň v historii.
Zbraň původně patřila Billymu Wilsonovi, jednomu ze střelců Kidova gangu. Když šerif Garrett zajal 23. prosince 1880 jeho přeživší členy ve Stinking Springs, zabavil také Wilsonův Colt a jeho pušku Winchesterovku. Obě zbraně následně využil při výkonu služby: „Billy the Kid“ byl 13. dubna odsouzen k smrti, avšak o patnáct dní později utekl z vězení soudní budovy Lincoln County, přičemž zabil dva soudní úředníky. Garrett vystopoval Billyho Kida na ranči Pete Maxwella ve Fort Sumner v Novém Mexiku, kde ho zastřelil právě Wilsonovou zbraní.

V aukci byla prodána i Wilsonova Winchesterovka a další dvě zbraně, které Kid ukradl při útěku z Lincoln County Courthouse: Brokovnice, kterou vzal zástupci Bobu Olingerovi a s níž jej poté zabil a Winchesterovka 73, kterou ukradl z otevřené zbrojnice při východu z budovy. Vydražena byla i další známá zbraň patřící jiné ikoně Západu: Puška „Divokého“ Billa Hickoka typu Springfield Trapdoor, která byla pohřbena spolu s Billem v Deadwoodu po jeho vraždě zbabělcem Jackem McCallem v roce 1876. Je to jediná doložitelně ověřená  střelná zbraň Jamesa Butlera Hickoka. Na levé straně pažby je vyryto jméno „JB Hickock“, na pravé straně monogram „JB“.

Nález zbraně souvisí s přesunem hřbitova z Deadwoodu, jehož část s hrobem Divokého Billa kvůli rozšíření zástavby byla odsvěcena a přesunuta v roce 1879 na nový hřbitov Mount Moriah. Hickokovým tělem manipulovali čtyři muži, včetně Billova starého přítele Charlieho Uttera. Při tom byla puška z hrobu zcizena a již nikdy nebyla vrácena. Brzy poté se objevila u jistého Johna Bradleyho z Spearfish v Jižní Dakotě, který ji využíval po zbytek života. V jeho rodině zůstala až do roku 1993, kdy byla prodána sběrateli Jimu Earlovi, jehož kolekce se nyní prodala v aukci:
Cena za Colt .44, který usmrtil Billyho Kida, se nakonec vyšplhala na pohádkových 6 030 313 dolarů, tedy v přepočtu téměř 129 milionů korun!

Brokovnice Billyho Kida typu „Whitney“, kterou Bill ukradl Bobu Olingerovi, načež ho s ní zabil při útěku 28. dubna 1881 byla prodána za 978 313 dolarů (necelých 21 milionů korun).
Armádní revolver Johna Selmana „Colt Single Action“, který byl použit v přestřelce s Johnem Wesleyem Hardinem v salónu Acme v El Paso v Texasu 19. srpna 1895. Prodán za 858 313 dolarů (18,3 milionů korun).

Smith & Wesson „Double Action Frontier“ revolver Johna Wesleyho Hardina, který byl zabit Johnem Selmanem: Prodáno za 625 313 dolarů (13,3 milionů korun). Puška typu „Springfield Trapdoor“, která byla pohřbena spolu Divokým Billem Hickokem v Deadwoodu v Jižní Dakotě 3. srpna 1876. Prodána za 475 313 dolarů (10,1 milionů korun).
Nabídky v aukci byly zasílány prostřednictvím telefonního i online přihazování a také v samotné aukční síni v pátek 27. srpna 2021. Všechny zbraně z kolekce Jima a Therezy Earleových nakonec zakoupil jediný zájemce, který všechny přehodil a za sbírku nakonec souhrnně zaplatil 12 387 124 dolarů, což při aktuálním kurzu činí neskutečných 265 milionů korun!

Roman Němec


Colt kterým zabil šerif Pat Garrett Biilyho Kida


Puška Divokého Billa Hickocka

Zdroje: bonhams.com, antiquesandthearts.com, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O :-O

Herdek..., to je článek jak řemen.
Divoký západ, přestřelky a mučení nepřátel, to je naše dětství.

Tohle jsem si přečetl moc rád.

Moc se nepíše o tom že Garrett zastřelil Kida zezadu.

To Kim: jak se říka ve sportu, na to se historie neptá :-)

Kim: Správně se říká: "ze zálohy" 😁

GM4PRO :-D :-D :-D

Elmara: To mne připomnělo.Proč jsou na Olympiádě nejlepší běžci černoši? Protože běloši jsou nejlepší střelci :D

No, zrovna teď byl nejrychlejší běloch. Tak to už tak úplně neplatí. A na druhou stranu ty střelecké soutěže jsou plné asiatů...

Jak řekla matka matka Sheldona Coopera, když ji Leonard vysvětloval, že rodiče Priyi Koothrappali nejsou vůbec nadšení že je bílý... "sakra, kdo by řekl, že se to může takhle otočit co"? ;-)

Elmara :-D :-D :-D :-D :-D

Já miluji americký ultra evangelíky. Lidi co postaví funkční archu a dají do ní Adama, Evu a tyrannosauruse... jak si spolu hrají v ráji..... ;-)

No ze předu na něj jít by bylo značně nejisté :-)
Elmary.... Má tento garrett něco společného s pojmenováním legendárních tramvaj detiků?

Asi ne, je to docela běžné jméno. Ale vyloučit to nemůžu :)

fajnové čtení... a komentáře jakbysmet 8-) :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru