Zdravím všechny lovce pokladů a minulosti

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Detektor kovů LP ZERO a LP ZERO II

Už je to měsíc, co chodím s novým Zerem II 30 a tak jsem se chtěl podělit o mé začátky a nějaké malé zkušenosti, které moc asi neocení mazáci. O detektoru jsem uvažoval už v minulosti, ale finance mi to nedovolovali. Najednou jsem uviděl reklamu na nějaký komplet (asi bounty) za nějakých 6 000.
Ta cena mě zaujala, tak jsem začal dohledávat a zjistil, ze je to základní verze. Ne že by nefungoval, to ne, ale dosah prý je slabší a menší věci hlouběji budu přecházet. Všude se psalo, kupte detektor s 2D sondou, jinak ti uteče hodně věcí. Takže znovu hledání detektoru s 2D sondou. Ale tam už byla cena někde jinde.
Objevil jsem stránky LP a najednou všude čtu, kup zero a neprohloupíš .Díval jsem se na základního s 23cm sondou (byl o 600 levnější), ale po telefonátu s panem Mlejnským, jsem zjistil, že 30cm sonda už je hloubková, tudíž sebere víc i hlouběji. Nic v té cenové kategorii jsem nenašel, tak jsem čekal co to bude. Bylo rozhodnuto, objednal jsem a čekal až to přijde.Hned po doručení, jsem vyrazil prohledat břeh řeky, kde se chodí koupat lidi. Zapnu detektor na hrázi a poslouchám, stále pobrukuje, dotáhnu cívku a stále pobrukuje. Pak mi došlo, hňupe asi stojíš na železobetonu. Popojdu na trávu a při kmitání barva, jakoby přede mnou stále něco bylo a nejde dohledat, po minutě jsem v obraze- hňupe vždyť máš na sobě pracáky s ocelovou špicou. No nic, ještě kousek popojdu s detektorem vytaženým před sebou co nejdál jako bych se ho bál a první barva. Obejdu dokola a kopu. Podle videí zkouším rozdělování drnu na kousky a přejíždím nad cívkou a v každé troše hlíny barva- hňupe sundej si snubák a hodinky. Nebo jdeme po poli a najednou brčení, prskání a tak, říkám dceři: asi je tady nějaká mineralizovaná zem nebo co, jdeme dál. Když jsme potom šli nazpět, tak se kochám krajinou a co nevidím- hňupe nad tebou byly dráty vysokého napětí  (když hledám čumím do země přece)
To jen tak pro zasmání ;-D co dokáže úplný laik.
Přátelé toho bordelu co jsem kolem vody vykopal ;-D (víčka, plechovky, obaly). Tudy cesta nevede.
 

Začal jsem zjišťovat kontakty na JZD co mají na starosti pole v okolí. Během hodiny (i když na netu jsem nic nenašel), jsem byl přepojen přímo na "ředitele", který byl velice ochotný. Vše jsem mu řekl na rovinu a po 5ti minutovém hovoru jsem měl povoleno hledat na všech polích v okolí, které spadají pod ně. Vyrážíme s dcerou na nejbližší pole a během hodiny asi 3 mince z dob Franty Pepy jedničky.
Všechny sice po smrti, ale nadšení bylo obrovské. Hned nastal první problém, který jsem o5 konzultoval s panem Mlejnským. Větší železo hlouběji v zemi, se ozývalo vysokým tónem. Proč?
Protože větší železa mají tuším větší vodivost, proto pípají jak barva. Někde jsem se dočetl, že to jde zjistit pumpováním nad cílem.
Vyzkoušel jsem to a opravdu to funguje, dokonce jsem zjistil, že stačí kopnout drn a když se dostanu níž, ozve se barva s železem, tak vím, že dál kopat nemusím. To platí na poli, kde hledám mince, v lese samozřejmě kopu vše   zbytky po bitvách traktorů nechci. A jako že jich je na každém poli. Nejhlubší měděnou minci jsem kopal asi 30cm, což myslím je dobré.

Potom různé druhy vysokých tónů:

Slabý, dvojtón, silný, s prskáním, s dozvukem, na všechno se časem dá reagovat.
Slabý většinou znamená malý cíl nebo hluboko, dvojtón většinou alobaly, s prskáním  většinou plíšky, s dozvukem buď větší železo, nebo nábojnice a podobně.
Na všechno se dá reagovat, jde opravdu jen o cviku ucha. Po asi dvou týdnech chození po poli, mi je všechny osadili, tak jsme vyrazili do lesa.
 Proti poli, kde to pipá pořád, najednou třeba hodinu nic. To už dcera moc nedávala a začínala se nudit. Tak jsem dokoupil i marsku a může aspoň  dohledávat. V lese jsem zjistil, že železné věci oproti barevným, minu při hledání třeba o 10-15cm. Nevím čím to je, asi to chce cvik, ale už vím co dělat, zkusím dohledávačkou a kopu. Určitě bude nějaký fígl, jak zaměřit i železo, občas se trefím přesně, ale už to neřeším. Dokonce jsme s dcerou našli i zakopaný poklad pro budoucí generace ;-)Je velká škoda, že do hlavní sklenice se dostala voda a zničila dopis.
Víme, že mladší byl Kuba a starší byla asi Míša (na papíru jsem přečet jen Mí)A toho hledání i doma: staré mapy, internetové odkazy a pod. Víc jak venku s detektorem. No a čištění potom, to je taky vlastně samé hledání a zkoušení nových věcí. Je toho sice hodně, ale ten čas strávený v přírodě pro děti je k nezaplacení. Dcera konečně nesedí jen u televize, nebo tabletu, ale dozvídá se věci o naší minulosti na čerstvém vzduchu. Snad to brzy začne bavit i mladšího syna a budeme vyrážet všichni.
Takže za mě je LP zero II 30 dobrá volba. Nemám vyzkousený jiný detektor, takže porovnávat zatím  nemůžu, ale moje představy o detektoru splňuje na výbornou. Ještě na konec přidávám fotky všeho možného co jsme našli, od železa přes barvu až po přírodniny ;-)Asi jediná věc, která mi u detektoru chybí, je nějaká podpěra pod bateriemi, kde se detektor pokládá, aby neležel přímo na baterkách, je sice k tomu obal, ale zase potom nejdou připojit sluchátka. Budu muset něco vymyslet.
 


Ať vám to všem pípá.
Standa
 
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ahoj
Podobně jsme začínali asi všichni a ty jsi ten růst a ponaučení docela vtipně shrnul. Člověk časem zjistí, že i samotná cesta může být cíl a že samotné hledání a toulky krajinou jsou víc než konkrétní nález. Zjistí pak, že víc než samotný nález je jeho příběh. Já sám už nálezům nedávám takovou váhu jako tomu co prožiju při samotném hledání. Na nález se celkem dobře zapomene, ale to co prožiješ ti nikdo neveme. Obzvlášť, když máš někoho s kým můžeš to své malé dobrodružství sdílet, prožívat a kdo ti rozumí, je víc než to vše před tím. Pokud je to člen rodiny, tím spíš. Tak ať se ti daří při toulkách naší krásnou vlastí a záchraně další populace od sezení u počítače :-). Ps: Jako stojánek můžeš použít i tohle: www.lovecpokladu.cz/eshop/produkt/stojanek-impakt-1770 kamarád to má na GM 4 a já na Impactu.

Ahoj, pěkný článek :-D. Taky mám Zerouše a podpěru pod baterku řeším plastovým kýblem na bordel. Detík na něj položím baterkou při kopání, nálezy jdou do kapsy a binec se šrotem do kýble. Baterka je v suchu a příroda čistší :-D

Moc hezké počteníčko. ;-) Ať se ti daří!!!

lol :D

Máš to super,krásnej příspěvek ;-)

Pěkné počtení ;-) Přeji moc fajn nálezy a krásná místa na která tě hledání zavede o:-)

Děkuji všem za odezvu a rady na stojánek ;-)
Jinak, hledání nás už teď vede na místa, kdy bychom nešli ani náhodou a jako že krásná místa.

Stando, moc pěkný počtení,držím pěsti, ať máš s dětmi co nejvíc krásných zážitků a přeju hodně štěstí, pane! ;-)

To jsem se zasmál. Vzpomněl jsem si jak jsem poprvé šel hledat před dvěma lety. Vše načteno. Pole přesně vybráno. Zaměřím první cíl a rozlamuji první hrudu. pípá pípá, stále pípá barva. říkám si super. Bude pěkný nález. Zůstal mi v ruce už jen nějaký kořen. Tak jsem ho rozlamoval a stále pípal. Zahodil jsem ho a říkám si: "asi nemám detektor ještě naposlouchaný". Poté jsem něco našel, dokonce i minci. Následně zase to samé pípá pípá a nakonec nic v ruce... To už jsem šel na to logicky. Něco musím mít na botě, nebo tak. Zjistil jsem, že pod rukavicemi mám snubák (nešel vidět potvora) z bílého zlata. To byl zvuk. No a asi za další dvě hrudy jsem odkládal do batohu i hodinky. Škola to byla dobrá, protože na každé hledání nechávám snubák i hodinky doma :D
V tu chvíli jsem si říkal: "jsem to ale hlupák". Nyní už na to vzpomínám z úsměvem. Dohledávačka také pomohla :) ;-)
Přeji všem začátečníkům ať to nevzdávají i přes první neúspěchy. Krásný koníček v této urychlené "elektro" době.

Hezke. Jsme na tom podobne. Par mesicu litam se Zerem a s detma. Podivali jsme se v okoli na mista kam bych normalne nikdy nesel. A super. Krasna tajemna mista s historii lze natrefit. Tak at to pipa a at se dari ;-)

Jo a z toho vyplývá ........nežeň se :-D

Se zerem první pipanec železná sekera velké nadšení bádat učit se historii a samo příroda pohledy na své okolí z míst tehdy nemyslitelné je navštívit svou maličkosti tak ať ti to pipá dál i s kyslíkem :-P :-P

Článek moc hezký. Měl jsem to podobné. Mám Zero 1, jsem spokojený. Ten obal na baterie buď zavři a pak propal díru na jack, nebo to nech otevřené a ty chlopně zastrč dovnitř. Stojan je sice dobrý, ale je to vopičárna navíc.

Skvělý článek!
přešel jsem ze Zera I na Zero II a vše mám stejné se zvuky atd. Díky za fajn počtení

Moc pěkný článek, zážitky a zkušenosti porostou dále, svišťata mají o zábavu postaráno a jsou pod kontrolou a ještě se něco přiučí. Tak přeji mnoho úspěchů, zážitků a hezkých nálezů. :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru