Životní nález detektoristy – zlatý náramek a další předměty z doby bronzové

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

29. dubna našel Ian Tucker ze St. Agnes v Cornwallu svým detektorem kovů až 5 000 let starý zlatý náramek na farmářské půdě poblíž Dorchesteru v Dorsetu. Byl v tu chvíli na společné vycházce s jeho kolegy z detektorového klubu Devon, Cornwall and Dorset Detectorists (DCDD).

Ian měl obrovské štěstí; životní nález se mu povedl hned při první klubové „obhlídce“ nové lokality: „Je to úžasné. Byl jsem tak šokován, když jsem ho našel - a stále ještě jsem. Takový nález se povede jednou za život.“

Hledání měl klub povolené od majitele pozemku – místního farmáře. Nález byl prostřednictvím styčného důstojníka ohlášen,vše proběhlo řádně dle zákona a nic tak zřejmě nebude bránit jeho prohlášení za poklad a následnému prodeji do muzea. Pete Penfold, také člen detektorového spolku DCDD, který u nálezu asistoval a pořizoval fotodokumentaci, k nálezu kamaráda řekl: „Nikdy jsem nic takového neviděl. Je to velký těžký zlatý kus, který váží asi tři unce (cca 90 gramů), takže jeho hodnota představuje asi spoustu peněz.“

Nálezce později pro rádio Wessex FM řekl: „Myslíme si, že je z doby bronzové, protože kolem jsme našli ještě několik dalších předmětů z doby bronzové, včetně sekery a dalších kusů zlata. Jsme si na 99 % jistí, že je to doba bronzová.“ (Podle Facebookové stránky klubu zmíněné další zlaté kousky nalezli jiné členové klubu – Tony, Frances a Jason, ale tuto informaci britská ani jiná média zatím nepřináší a nelze ji proto ověřit, pozn. autora).

Ianův nález byl odeslán k expertize do Britského muzea; zatím byl předběžně zařazen do období mezi lety 3000 až 1200 př. n. l. Po konzervaci a přesném určení se bude konat vyšetřování, při kterém bude koronerem stanovena hodnota nálezu a popsán další postup. Střídmé odhady již nyní naznačují, že odměna může být nejméně 10, spíše až 20 000 liber (asi 300 tis. – 600 tis. korun). Podělí se o ni rovným dílem nálezce i majitel pozemku.

Roman Němec

Zdroje: metro.news, wessexfm.com, bbc.com, dcdd.uk, facebook.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to je mega nalez. Pekna hrstka zlata.
Neco takoveho se pry naslo i u nas, ale skoncilo to nekde v soukrome sbirce. Skoda.

alx,, zlato nehledám, páč ho mám doma :-)a je to také soukromná záležitost. Jinak jsem rád i za sockačku :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru