Zkamenělý les ve východních Čechách

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Východní Čechy nejsou paleontologicky, ba ani mineralogicky příliš bohatá oblast. Přesto se i zde najdou místa, kde se dá na nějaký ten zbytek pravěkého života, či pěkný kamínek narazit. Jedním takovým je například povodí Metuje s výskytem zkamenělých prvohorních dřev-araukaritů.

Tyto zbytky pravěkého lesa, jež byl základem černouhelných slojí, se po rozsáhlých změnách vodních toků v období třetihor a čtvrtohor, nacházejí rozplavené v široké oblasti vymezené městy Jaroměř, Nové Město nad Metují a Rychnov nad Kněžnou. Primární původ araukaritů je ovšem potřeba hledat v asi 25 km vzdálené oblasti Jestřebích hor a Broumovské vrchoviny. V tomto území se táhne široký pruh permokarbonských uhlonosných sedimentů žacléřského souvrství, náležející karbonskému stupni Vestfal a Stefan o stáří 310-298 milionů let a permských sedimentů stupně Autun a Saxon, se stářím 298-272 milionů let.

Výše zmíněná města představují maximální zjištěnou plochu rozšíření zkamenělých dřev. Jejich největší výskyt je situován do okolí řeky Metuje, například do sběratelsky léta známých Šestajovic. Bohužel, těch nejlepších kousků za dobu, co je tato lokalita známá, dosti ubylo. Dnes je možné nalézt fosilní dřeva v místě svého původního výskytu například na Kryštofových kamenech nebo v okolí Žaltmanu a Radvanic, kde se ještě v na počátku 20. století nacházely celé zkamenělé kmeny. (Pozor, obě lokality jsou chráněné!)

Sbíral jsem na polích v okolí Jasenné, ležící asi 2 kilometry jižně od Šestajovic, kde se mi bez větší námahy povedlo získal velké množství vzorků různé kvality a velikosti. Menší zlomky se vyskytují po celém povrchu polí, pro nalezení větších kusů, je dobré zaměřit se na plochy, kde jsou na povrchu pole vidět omleté valouny různých hornin a štěrk.

Za zhruba 4 hodiny hledání jsem nashromáždil kolem 10kg kamení. Většina nálezů bohužel nedosahuje nijak valné estetické kvality: barva je v odstínech černé až šedé, výjimečně se podařilo najít hnědě nebo žlutě zabarvené kusy. Velikost nepřesahuje 30 cm. Bohužel, nedisponuji vhodným řezacím náčiním, a tak jsem byl omezen pouze na zpracování menších vzorků tmavé barvy. Jeden z lepších výsledků je níže, na řezu jsou sice patrné cévní svazky, ale barevně ani strukturou nijak neoslní.

Zdroje: Pokorny


mapa výskytu araukaritů v podorlicku


zkamenělý kmen z Radvanic, rok 1930


detail cévních svazků


nejhezčí kus


jeden z lepších kousků


po rozříznutí by mohl vypadat pěkně


vzorek po rozříznutí


kus průměrné barvy a velikosti


vetšina nálezů bohužel vypadá takto

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Slušně zpracovaná práce, ten dřevošutr se „sklovinou“ je parádní.
Mám rád články s osobním přínosem, tenhle je moc zajímavý.

Ten dojem "sklovitosti" je jen voda. pro lepší kontrast při focení jsem je namočil. Takhle hezky zbarvených kousků jsem ale bohužel moc nenašel.

Aha, chápu.

Moc povedené kamení i článek

Pěkný článek i kameni tedy araukarity ;-)

Palec za článek 👍
U Šestajovic se pořád ještě dají najít docela dobré kousky... 👌😉

Taky mám jeden ve skalce, část kmenu kde jdou vidět celé letokruhy...

Dobré počtení, taky mám podobné kousky :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru