Zlatá mince v řece

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Stephen Lovering našel detektorem kovu zlatou římskou minci na tajném místě v blízkosti Tivertonu (Anglie). V minulosti tam byla důležitá osada. Hledač objevil minci na konci června. Detektory kovu jsou jeho dlouholetým koníčkem. Odborníci už zjistili, že mince pochází z rozmezí let 610 až 642 našeho letopočtu. „Je velice dobře zachovalá. Hned když jsem ji vytáhl z vody, tak se leskla,“ říká šedesátiletý Stephen, který je přesvědčený, že se v řece nachází ještě další kousky zlata.

Mince nalezená detektorem kovů
Foto: www.middevongazette.co.uk

K hledání se dostal v roce 1972 poté, co si přečetl článek o detektorech kovu. Za první detektor zaplatil patnáct liber. Dodneška vystřídal mnoho přístrojů. Naučil se také studovat důležité informace k hledání na internetu. Například půdu a římské lokality. „Používám Google Earth, kde hledám staré cesty a silnice. V roce 1992 jsem našel Palmers Village založenou v roce 1238,“ přiblížil svoje aktivity hledač z Anglie.
Zlatá mince je druhým velkým objevem pro Stephena. Už v roce 1997 našel detektorem kovu padesát římských mincí v blízkosti Homebase. Mince jsou umístěné v muzeu v Tivertonu. Nový objev – zlatá mince se k nim ale nepřidá. Hledač si to nepřeje. „Lidi hromadný nález nadchl a začali si hledat informace. Dychtiví po nálezech jezdili na místo, kde jsem depot našel. Nakonec i mně samotnému majitel pozemku zakázal na jeho půdě hledat,“ rozzlobil se.

Stephen si nově pořídil další detektor kovu na hledání i pod vodou. Věří, že v řece najde další zlaté mince. „Nalezená zlatá římská mince má hodnotu 900 liber. Kamarádi a známí mě pořád vykládali, jak ji mám prodat, abych si zaplatil nový detektor kovu. Ale proč? Raději si ji nechám ve své sbírce, tam je pro mě vzácnější než několik tisíc na účtu,“ tvrdí hledač.

Nově dostal povolení k hledání od vlastníků pozemků v Tivertonu, a to v místech, kde měla stát již zmiňovaná osada. Stephenova sbírka nalezených předmětů je už pěkně velká. Kromě mincí například z období vlády Jiřího III., našel také nepoužité hroty od šípů. Nabízí také bezplatné hledání. „Jednou mě požádala neznámá žena, abych jí našel ztracený snubní prsten. Povedlo se. Když se někdo ozve s podobnou prosbou, rád pomůžu,“ vzkázal Stephen.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to máš blízko, já to mám po dálnici 4 hodiny a 240 mil.... Ale to by bylo benaru, takže raději pohledám zase v okolí s kámošem...

Škoda, že nie sú foto tej mince dáky ten detail.

kurňa ..... až se ve mě hejblo dítě ..... v první chvíli mi to na fotce připadalo že to kopnul Klaus :-D

U nás co vím se našli čtyři zlatí římani,jeden je tuším v Brně v muzeu a ti tři netuším.

Článek mi připomenul jednu kuriozitku z utajené vesničky na Českolipsku, kde jeden utajený hledač našel konev s příbory. V návalu chlubičském, prořekl se kde jinde, než v hospodě (nebo v mlíkárně - Jasánek) a padlo jméno vísky s pár domky. Pracoval jsem na nedaleké stavbě, a naskytl se mi pohled, na který nikdy, podotýkám nikdy nezapomenu. Situace, která připomínala obsazování naší milé republiky wehrmachtem. :-D :-D :-D

Den co den přijížděl konvoj takových větších "džípů" s korbou, na kterých poslušně seděli vojáčci, místo "mauzrů" měli detektory. Prázdné oči, v obličejích výraz, jak kdyby jeli ze Stalingradu zpátky do reichu.
To byl ten den, kdy náš hajný, dobrák od kosti, stal se "nasraným securiťákem" zdejší novodobě, zřejmě moderní měsíčně - kráterově upravené krajiny. Les, který za poslední dobu zažil maximálně zběsilou jízdu, zakončenou pádem obličejem do bahna, provedenou bravurně obecním grázlem naříkal pod koly novodobých "okupantů".

Horečka časem utichla, ovšem cca za rok se našel v dané lokalitě další malý depot odsunutého sedláka.

Tentokrát jsem tu čest potkat se s IRG (invazně rabovací gardou) neměl, ale s jejich "prací" se potkáváme ještě dnes. A od té doby, milé děti, co hajný zešílel, se bojí do lesa už i nebojsa.
...

Takový Tiverton po česku

;-) :-D

:-D tak nějak to funguje :-D

"Stephenova sbírka nalezených předmětů je už pěkně velká." Ó, kéž by se naše republika stala civilizovanou zemí jakou je Velká Británie! Kéž by zdejší prostý lid měl tu výsadu tvořit legálně soukromé sbírky jako lid civilizovaný, britský!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru