Zlatá mísa a stovky zachovalých předmětů z doby bronzové v bažině nedaleko Vídně

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

V rakouském Ebreichsdorfu 30 km jižně od Vídně byla objevena 3 000 let stará mimořádně vzácná zlatá miska Urnfieldské kultury se slunečním motivem. Byla nalezena v rámci záchranných prací před plánovanou výstavbou železniční stanice. V misce ležely další zlaté předměty a také organické pozůstatky. V Rakousku se jedná o první nález tohoto druhu.

Nádoba o výšce 5 cm a průměru 20 cm je vyrobena z velmi tenkého zlatého plechu, který se skládá z přibližně 90 % zlata, 5 % stříbra a stejného zastoupení mědi. Je zdobena tzv. Repoussé technikou – tepáním z vnitřní strany pro vnější vystouplý vzor. Na bocích jsou vyobrazeny řady soustředných kruhů, čar a bodů. Dno mísy zdobí zářící slunce.

Součástí misky byly další vzácné artefakty: Dva náramky ze spirálového zlatého drátu a dva shluky organického materiálu omotané zlatým drátem. Materiálem byla zřejmě kůže, nebo nějaká látka prošitá zlatou nití: „Byly to pravděpodobně ozdobné šály, ale nejsme si jisti,“ řekl vedoucí vykopávek polský archeolog Dr. Michał Sip, který nález považuje za svůj životní. Podle něj takový zlatý set mohl být použit při náboženských obřadech uctívání slunce.

Vědci se nyní pokoušejí určit, odkud pocházejí suroviny použité pro výrobu misky a předmětů uvnitř. V rámci Evropy je známo jen 30 podobných jemně opracovaných zlatých mís z doby bronzové; tato je první svého druhu v Rakousku a teprve druhá východně od Alp. Většina takových výrobků pochází ze severního Německa a Skandinávie, jednotlivé příklady lze nalézt ve Španělsku, Francii a Švýcarsku.

Vykopávky, které na místě probíhají s výjimkou covidové přestávky od roku 2019, zde odhalily sídliště tzv, Urnfieldské kultury z pozdní doby bronzové (název získala podle způsobu zakopávání uren v polích). Osada ze působila mezi lety 1300 a 1000 př. n. l. Sestávala z několika menších sloupových staveb soustředěných kolem velké centrální budovy. Odhadovaná plocha poměrně velké, stovky metrů protáhlé osady byla asi 10 hektarů, žilo zde kolem 100 – 150 lidí. Miska byla nalezena vedle jedné z chýší.

Zlatá nádoba a její obsah mohly být votivním darem. Jižní okraj osady tehdy býval ohraničen asi 25 m širokým, snad sezónním vodním tokem, většinu roku zřejmě bažinou. Na jejím místě našli archeologové ve 2,5 m mocné vrstvě na 500 bronzových předmětů včetně jehlic, nožů a kompletních dýk. Našli také zvířecí kosti a stovky kilogramů keramiky. Nálezy nejsou téměř vůbec poškozeny, nebyly tedy vyhozeny a případný vodní tok zde byl příliš mělký na to, aby byl splavný, takže se nejedná o náhodné ztráty. Hustota a rozmístění nálezů naznačují, že zde byly záměrně ukládány v průběhu času.

Miska i s obsahem bude po konzervaci vystavena v Kunsthistorisches Museum ve Vídni. Mezitím byla digitálně naskenována pro detailní 3D zobrazení: 3D zobrazení

Roman Němec


Bronzové nože objevené v bažině


Keramika z bažiny


V bažině byly nalezeny také jehlice a jehly


Zlatá mísa


Detail zdobení


Dno nádoby


Kompletně zachovalý nůž s rukojetí


Zlatá mísa a náramky ze zlatého drátu


Miska a její obsah


Z terénu...

Zdroje: naukawpolsce.pap.pl, thehistoryblog.com, newsfounded.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru