Zlatý anglosaský přívěšek

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Vzácný šperk objevila na začátku letošního roku detektorem kovu dvojice hledačů. Jde o zlatý anglosaský přívěšek z šestého století. Našli ho ve Whitstable, které se nachází na území anglického hrabství Kent.

Nálezci jsou jednačtyřicetiletá Rachel Carterová a její partner Ricky Schubert. Šperk objevili poblíž farmy v Marshside, když se tam vydali najít nějaký „poklad“. Na delší procházku s detektory kovu se vydali po dlouhé roční pauze, protože žena se starala o svou nemocnou matku a neměla proto čas na svoje zájmy. O to víc příjemné překvapení bylo, když se jim podařil najít již zmiňovaný přívěšek.

Dříve spolu partneři vyráželi do terénu docela často. „Poté co maminka zemřela, jsme se byli krátce projít. Vůbec nic jsme ale nenašli. Až během našeho dalšího delšího hledačského výletu se na nás usmálo štěstí,“ uvedla Carterová.

V den, kdy našli anglosaský šperk, se zaměřili na určitou část pole. Když se jim nedařilo absolutně nic najít, Schuberta napadlo, že se přemístí na druhou stranu. Jeho partnerce to ale nedalo, a tak se s detektorem kovu vrátila po chvíli zpátky a udělala dobře. „Nakonec mě i Ricky povzbudil k tomu, abych se nevzdávala. Vzala jsem proto detektor a šla zpátky,“ zavzpomínala žena.

Jakmile dala detektor dolů, ozval se jasný signál. Začala proto hned kopat. „Našla jsem něco asi pět centimetrů pod zemí. Bylo to celé od hlíny. První jsem si myslela, že je to takový ten čokoládový penízek, po chvíli mně ale došlo, že jsem asi našla něco mnohem vzácnějšího,“ povyprávěla šťastná hledačka.

Hned zavolala svého partnera a zeptala se, jestli si myslí, že jde o něco vzácného. On hned vykřikl: Můj Bože! „Maminka mně říkala, že jednou najdu poklad. Přitom jsem toužila po jediném, najít pro ni něco zlatého náboženského, protože maminka byla věřící. A teď se to stalo. Bohužel až po té, co maminka zemřela. Já to však beru jako znamení, že mně vzkazuje, abych hledala dál a nepolevila,“ věří Carterová.

Do této doby našla dvojice všehovšudy pár bezcenných mincí nebo kusy starého oblečení. „Proto mně připadá nález přívěšku opravdu divný,“ poznamenala ještě žena. Nyní uvažuje nad tím, co se šperkem udělá. „Bylo by krásné vidět ho v muzeu se svým jménem na štítku. Ale abych byla upřímná, raději si ho nemám. Pro mě má nevyčíslitelnou hodnotu. Nehodlám ho ani prodat,“ přiznala Carterová.

Nález oznámili příslušným úřadům v Kentu. Nálezkyně má výhodu v tom, že vlastní pole, kde šperk našla. „Přívěšek podle našich odhadů pravděpodobně pochází z 6. století a zřejmě byl vyrobený ze zlaté mince. Hledačka nás velmi potěšila, že nález oznámila, protože tak je to správné,“ konstatoval Andrew Richardson, vedoucí výzkumů z Canterbury Archeological Trust.

Zdroj: www.kentonline.co.uk,

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěkná placka ! Dobře, Carterová ! Díky za článek, Viki. ;-) :-D

Tak příběh by Ráchel měla, může zkusit nějakou talentovou soutěž :-D
Ale nález parádní, o tom žádná...

Perfektní :-)... Zajímalo by mne co má za detik když se jí na zlato ozval jasný signál :-)

https://www.kentonline.co.uk/_media/img/83ED7DMFQ4OC4LNCN9LX.jpg

podla vsetkeho Minelab Equinox :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru