Zlatý korálek nalezený v Bulharsku může být nejstarším artefaktem vyrobeným z kovu.

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Korálek má v průměru 4 mm a váží 0,15 g. Lze ho datovat mezi roky 4500 a 4600 př. n. l. Což by znamenalo, že je o 200 let starší, než doposud nejstarší objevený artefakt. Nalezen byl v provincii Pazardzhik v Bulharsku, může ukazovat na vůbec první městské osídlení v Evropě.
 
Již v roce 1976 archeologové nalezli velice staré zlaté šperky v bulharském černomořském městě Varna. V té době se zdálo, že se jedná o nejstarší zlaté artefakty, korálek by měl být ale ještě starší. Vedoucí výzkumu Bulharské akademie věd Yavor Boyadziev v rozhovoru pro místní media uvedl, že archeologové nemají pochyb, že se jedná o nejstarší kovový artefakt. “Je to opravdu důležitý objev. Malý kousek zlata, ale dost velký na to, aby změnil historii.”
 
Pazardzhik bylo místo prvního městského osídlení v Evropě. Jednalo se o vysoce kultivovanou společnost, která sem přišla z Anatolie v dnešním Turecku asi 6000 let př. n. l. Charakter vykopávek ukazuje, že i když se jedná o starobylé město, bylo jeho rozvržení velice moderní. Zánik původního městského osídlení se dá určit kolem roku 4100 př. n. l., kdy město napadly nepřátelské kmeny od severovýchodu.

Pazardzhik
Pazardzhik bylo místo prvního městského osídlení v Evropě

Doposud nejstarší kovový artefakt
Korálek má v průměru 4 mm a váží 0,15 g. Lze ho datovat mezi roky 4500 a 4600 př. n. l. Což by znamenalo, že je o 200 let starší, než doposud nejstarší objevený artefakt.

Nález nejstaršího korálku ze zlata
Pazardzhik bylo místo prvního městského osídlení v Evropě

Mapa

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

hezké

Někde jsem četl o měděném šídlu z Izraee co má být 5100 - 4600 př.n.l. Ale stejně je to pěkné, ono taky to datování asi nebude jednoduché. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru