Zlatý nuget o velikosti golfového míčku

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Krásný objev se povedl hledači v jedné skotské řece. Našel tam zlatý nuget o velikosti golfového míčku. Nálezce si přeje zůstat v anonymitě, proto média nezveřejnila jeho jméno. Očekává se, že odhad ceny nugetu se bude pohybovat nejméně okolo padesáti tisíc liber.

Zlato hledač našel už před dvěma lety, promluvil o něm ale až nyní. Obával se, že nález způsobí šílenství v podobě zlaté horečky. „Když jsem kus zlata vylovil z vody, křičel jsem jen bingo, bingo, bingo…,“ vzpomíná dvaačtyřicetiletý muž.

Nuget váží 85,7 gramu. Tajemstvím zůstává i přesné místo nálezu, každopádně šlo o některou z řek ve Skotsku. Ty muž dlouhodobě prohledává se šnorchlem u hlavy. „Viděl jsem trhlinu v podloží a kolem asi dva gramy zlatého písku. Zavolal jsem proto kamaráda a začali jsem dutinu zkoumat. Dal jsem si gumové rukavice a odstranil jemné zlato. Čekal jsem hroudu vážící pět až sedm gramů. Zlato o velikosti golfového míčku byl šok,“ pověděl hledač. „Byli jsme ona ohromení. Nic podobného jsme v životě neviděli,“ poznamenal ještě.

Muž, který pátrá po zlatě už dvacet let, si zatím není jistý, co s nugetem udělá. Zatím ho uložil do bezpečnostní schránky. Je to doposud největší nalezený kus zlata ve Skotsku, druhý největší na území celé Velké Británie. „Existuje riziko, že pokud ho prodám, budu muset odevzdat část peněz,“ obává se hledač.

Podle zdejších zákonů je zlato a stříbro nacházející se na území Velké Británie na klasifikováno jako Mines Royal. To znamená, že patří království. Veškeré nalezené takové kovy se proto musí povinně hlásit. „Jedním z důvodů, proč hledač nález zlata neoznámil dřív byl ten, že chtěl mít dost času na další prohledávání řeky. Strávil tím poslední dva roky. Od nálezu nugetu objevil pravděpodobně další zlato. To bude další důvod, proč se skrývá,“ uvedl Leon Kirk (na snímku) ze společnosti Gold Panning Supplies UK, který hledače osobně zná. „Ani mně neřekl, kde přesně zlato našel,“ podotkl ještě.

Další anonymní nálezce

Stejně zůstal v a anonymitě i nálezce, který před pěti lety našel zlatý nuget v oblasti kolem jihoaustralského městečka Ballarat. Objevil ho díky detektoru kovu, asi šedesát centimetrů pod zemí. Nuget vážil 5,5 kilogramu, rozměry 22 cm x 14 cm x 4,5 mm. Odhad ceny asi 2,5 milionu dolarů.

Největší nalezenou masou zlata je stále Beyers a Holtermann. Před roztavením vážil neuvěřitelných 300 kilogramů, zlata se z něho získalo 80 kilogramů. Objevili ho v roce 1872 v dole v Novém jižním Welesu v Austrálii.


Foto: www.telegraph.co.uk, www2.sl.nsw.gov.au, www.cnn.com

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No pekne. A ja sa tu pierdolim na Skotskich plazach koli zopar prstenom a minciam. :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru