Zlatý pohár z Doby bronzové nalezen detektorem v Itálii

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologové datovali vzácný pohár, nalezený blízko města Montecchio Emilia v Severní Itálii do období cca 1800 př.n.l., čímž se přiřadil k pouze třem podobným zlatým pohárů, které byly objeveny v Evropě a Velké Británii. Tyto poháry fascinují archeology a historiky již po několik desítek let.

Pohár byl nalezen při výzkumu štěrkoviště, které se nachází podél teras hraničících s řekou Enza. Předchozí průzkumy blízkého okolí také odkryly důkazy o příbytcích z doby Pozdního Neolitu a Doby bronzové (IV. – III. tisíciletí př.n.l.), Terramar, kremační urny ze střední doby Bronzové (XIV-XII století Př. n.l.) a Etruské hroby.

Nález detektorem kovů

Nedávná zpráva uvádí, že pohár byl evidentně vyzdvižen a částečně přesunut pluhem již před nějakou dobou. Žádná schránka, hrobka či cokoli jiného nesouviselo s původním místem uložení poháru, který byl nalezen. Evidentně tak musel být uložen v samostatné díře a holé zemi. Vypadá to, jako by byl rozbit v dávných časech, a poté později částečně narušen pluhem, který oddělil malý kousek.  

Archeologové předpokládají, že mohl sloužit jako rituální nádoba, ale nedostatek informací z jeho původní polohy je pro ně matoucí a tak tápou v určení jeho použití, významu či vlastnících nádoby. Jak je ve zprávě uvedeno, žádné další předměty, striktně ze stejné doby jako je pohár z Montecchio, nebyly v této oblasti nalezeny. Je možné, že zde byl schován nebo uložen jako oběť bohům. Možná se podaří pohár přiřadit ke 13 zlatým předmětům, které pocházejí z Doby bronzové a byly v dané oblasti nalezeny při orbě 18. ledna 1782. Bohužel tyto předměty byly v minulosti roztaveny a tak jediné, co zůstává, jsou živé popisy nálezu z daného období.

Co se týče tří dalších podobných pohárů, které byly nalezeny při předchozích výzkumech, jeden byl nalezen v Fritzdorfu, Německo v r. 1954 a je v současné době vystaven v Landesmuseum v Bonnu, Německo. Další dva jsou vystaveny v Britském museu a byly nalezeny v Rillatonu (Cornwall) a Ringlemore (Kent) ve Velké Británii. Britské poháry se od Italského a Německého liší tím, že jejich vnější povrch je zvlněný. Existuje teorie, že tyto poháry mají vztah k obchodu v té době. Podle Dr. Fillippo Maria Gambariho, dozorce archeologického dědictví Emilia Romagna, tento nález perfektně spojuje tuto oblast Itálie se svahy Spojeného království a oblastí Severního Porýní – Vestfálsko (Německo).

Výzkumníci, kteří studují nalezenou nádobu v Itálii, doufají, že další testování a analýzy nabídnou klíčové informace, které jim osvětlí původ, účel a výrobce nádoby, včetně možných vztahů k dalším pohárům a také vztah a systém obchodování v dané době, kdy byl pohár vyroben. Dr. Gambari uvedl, že tento výzkum a jeho výsledky mohou změnit i zavedené představy o průběhu a podobě evropského trhu a obchodu v Době bronzové.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ku...wa, to muselo pipat :-D!

kafáček na ranní kávičku 8-),to muselo trhal uši o:-)

Panečku to je pěknej papiňák. :-D :-P

To vypadá jak nočnik :-)

To vypadá jak nočnik :-)

Přesně takový nočník jsem vždycky chtěl. Doufám že si ho do důchodu pořídím :-)

:-D Máro..v důchodě to bude do plenek :,-(

No, lehkej asi nebude, ale z lehkejch je větčinou průse....

no nechci rejpat ale tento nález byl z německa to co našli v itálii bylo v horším stavu
http://www.archeobo.arti.beniculturali.it/montecchio_re/gold_cup_en.htm

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru