Zlatý poklad sakského prince

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Skupina vědců kazašské národní univerzity Al Farabi vedená archeologem a profesorem Abdeshem Tileubajevem objevila unikátní postrojové kování z téměř dokonale čistého zlata s prvky, jaké dosud nikdo nespatřil. Patří k mohyle skytského vládce, ležící na pohřebišti Eleke Sazy ve východním Kazachstánu.

Celkem 850 zlatých částí postroje, zlatých přívěsků, řetízků a nášivek ze zlaté folie pochází z metalurgické dílny sakské kultury polokočovných Skýtů, kteří obývali euroasijskou step od 8. století př. n. l. Nalezené artefakty byly předběžně datovány do 5. - 4. století př. n. l. Všechny mají zoomorfní vzhled, zobrazují stylizovaná zvířata; např. jelena., losa a kočkovité šelmy. Přívěsky v podobě mytologické kočičí bytosti s velkýma kulatýma ušima dosud nikdy nebyly nalezeny. Některé fragmenty obsahují jádra z karneolu, jiné jsou zhotoveny sofistikovanou šperkařskou technikou, kdy byly na základnu připájeny drobné zlaté kuličky.

„Poklad nebyl nalezen v samotné mohyle, ale poblíž – pod její kamennou schránou,“ řekl vedoucí archeologické expedice Abdesh Toleubaev. Odborníci se domnívají, že zlatý postroj zde byl ponechán jako dar věnované duchu nebožtíka pohřbeného v kurganu. Bohatství naleziště svědčí o velké úctě zemřelému, pravděpodobně některému z vládců Skýtů. Asi 50 metrů od nálezu byly objeveny pozůstatky dobové hutě a metalurgické dílny na zpracování bronzu a zlata. S datací pomohla také pro Skýty tohoto období typická tenkostěnná keramika.

Komplex Eleke Sazy leží na náhorní plošině asi 1400 metrů nad mořem v pohoří Tarbagatai ve východním Kazachstánu. Místní legenda vypráví, že pahorky, obklopující oblast, byly původně kurgany – mohylami východoevropského typu. Místo nebylo archeology prozkoumáno až do roku 2011. Oficiální vykopávky začaly teprve v roce 2016 a v průběhu několika sezón objevily mezinárodní týmy archeologů více než 350 pohřebišť, pocházejících od dob raných Saků až do pozdně turkického období; tedy v rozmezí cca 1 500 let.

Většina hrobek byla za posledních 1 000 let opakovaně vypleněna. Nicméně v roce 2018 byl nalezen nepoškozený hrob mladého muže v kurganu číslo čtyři. V době úmrtí mu bylo asi 18 let. Jeho hrobka byla bohatě vybavena zlatými šperky. Celkem zde bylo nalezeno více než 5 000 zlatých předmětů, včetně nákrčníku o hmotnosti více než jeden kilogram a tisíce milimetrových korálků, které byly našity na jeho botách a kalhotách. Až dosud byly nalezeny pouze dva úplné a nevykradené hroby sakských šlechticů.

Roman Němec

Zdroje: inform.kz, yk-news.kz, neweurope.eu, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak nadherne veci umeli uz kdysi lide vyrobit. Krasa...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru