Zlatý prsten ze 17. století půjde do aukce

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Michelle Vall našla společně se svým manželem na procházce s detektory kovu zlatý prsten ze 17. století. Podle odborníků na historické šperky by se mohl prodat až za deset tisíc liber. Zájemci si ho mohou koupit v aukci. Manželé prsten našli poblíž jezera Loch Lomond, které je největší ve Skotsku.

Prsten našla dvojice původem z Blackpoolu. Hledat s detektory kovu začali před lety. Michelle měla dlouhodobé psychické problémy a její manžel se pokoušel najít nějakou zálibu, které by se mohli věnovat společně. Trávili by tak spolu více času a oprostili se alespoň na chvíli od starostí. Michelle trápily hlavně záchvaty paniky.

Poté, co se jim podařilo najít vzácný prsten, chodí na hledačské procházky ještě radši. Podle odborníků šperk pochází z období mezi lety 1640 až 1680. Pravděpodobně patřil jednomu z dvořanů budoucího krále Anglie, Skotska a Irska, kterým se v roce 1685 stal Jakub II. Stuart. Je známý tím, že byl posledním králem, který se tituloval jako král Skotů.

Nalezený prsten je cenný nejenom díky stáří a cennému kovu, ze kterého je vyrobený, ale také pracováním. Je na něm totiž vyrytý erb, majitel ho pravděpodobně používal k pečetění dopisů. Národní muzeum ve Skotsku prsten vyhlásilo za poklad, o koupi ale nemělo zájem. Proto bude prodán v aukci.

„Nález takového prstenu nás velice mile překvapil. Takovou věc ani nemůžete očekávat. Hledání s detektory kovu jsme brali čistě jako způsob, jak relaxovat. Nešli jsme po pokladech. I když jednou se nám už super objev povedl,“ povyprávěla Michelle Vall, která před dvěma lety našla během charitativní akce hledačského klubu 500 let starou zlatou minci. Je na ní vyobrazený anděl a v aukci se prodala za čtyřicet tisíc liber.

Prsten, který objevila letos, se nacházel jen pár centimetrů pod zemí. Když ho Michelle poprvé uviděla, začala na svého manžela Tonyho křičet, protože byla v šoku. „Takových prstenů se mnoho nenašlo, vlastnili jen členové vlivnějších vrstev obyvatelstva. Hledači s detektory kovu jako manželé Vallovi nám v poznávání těchto typů šperků velmi pomáhají,“ uvedl odborník na starožitnosti Nigel Mills z londýnské aukční síně Dix Noonan Webb, která 10. září nabídne šperk v aukci.

Podle odborníků na starožitnost patřil šperk někomu z rodiny Colmanových ze Suffolku. Stejný erb jako na nalezeném prstenu se totiž nachází na hrobce Samuela Colmana, který zemřel v roce 1653. Byl to movitý muž, který vlastnil panství Brent Eleigh a Fennhall. Měl dva dyny, jeden z nich byl obviněn ze spiknutí proti králi a popraven.

Zdroj: www.bbc.com, https://metro.co.uk/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný kop 8-)

Krásné nálezy jen mi přijde škoda je hned prodávat přecejen se takové věci nenachází každý den

uf

Luxus! :-O

Tak prodávají na tom nic špatného nevidím. Do muzea ho odnesli ti ho nechtějí tak co s ním..... Aspoň budou penizky na další hledačky..)). Jsou lidi co pro ně hromadění zlata nic neznamená. A radeji si ho užijí jinak než zaklepou na nebeskou bránu. ;-) zdar a sílu..... o:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru