Zlatý šperk směnil s vojákem, rodina ho musí vrátit

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Přestože od druhé světové války uplynulo téměř sedmdesát let, soudní spory o majetek zdaleka neskončili. Jeden z posledních se týkal vzácné zlaté destičky, které získalo do svých sbírek Purgamon muzeum v Berlíně. Po skončení války ji Riven Flamenbaum, který přežil Osvětim, vyměnil s ruským vojákem za jídlo a cigarety.  S destičkou potom odjel do New Yorku. Nyní se kvůli němu soudí jeho dcery, které si nepřejí, aby putoval zpět do Německa. Muzeum v Berlíně ho chce vrátit zpět do své sbírky, odkud zmizel za války. Soud rozhodl, že Flamenbaumovi nemohou šperk nárokovat jako „kořist z války“.

Zlatá destička

Flamenbaumovi si přáli, aby destička skončila v muzeu ve Spojených státech amerických. „Hlavně nám vadí, že šperk putuje zpátky do Německa. Kamkoliv jinam, ale tam rozhodně ne vzhledem k tomu, co se dělo za války,“ řekl právník Flamenbaumových dcer Steven Schlessinger.  U soudu argumentoval tím, že pan Flamenbaum koupil šperk od ruského vojáka výměnou zase jídlo a cigarety. „Podle sovětských pravidel mohli vojáci za války drancovat. Takže nedělali nic protizákonného,“ prohlásil.

Detektory

Před druhou světovou válkou byla destička v sbírkách Vorderasiatischeského muzea v Berlíně. Rodina Flamenbaumových tvrdila, že ztráta šperku je selháním této instituce. V roce 1954 destičku dražili v prestižní aukční síni Christie. Nakonec se ukázalo, že to byl padělek. Pravý kus se nachází v bezpečnostní schránce na Long Islandu. Právník muzea u soudu tvrdil, že hovořit o zákonu, který povoluje drancování, je nesmysl. Flamenbaumovi se proti rozsudku odvolali. Konečný verdikt padne za sedm týdnů v New Yorku.
Devět a půl gramovou destičku našli před sto lety archeologové v chrámu Ištar (severní Irák).  V Berlíně ho vystavili v roce 1934. Když začala válka, schovali šperk do skladu, ze kterého zmizel. „Jako děti jsme si s ním hráli. Vlezl se nám do dlaní,“ řekla Hannah Flamenbaum. Její otec přežil Holocauts, po válce odešel i s jejich matkou do Spojených států amerických, kde pracoval pro továrnu vyrábějící alkoholické nápoje. Později si koupil obchod. Usadili se v Brooklynu. Později se přestěhovali do Long Island. Vychovali tři děti. „Nikdy nás nenapadlo, že bychom šperk prodali. Je to jako naše rodinné dědictví za utrpení v koncentračním táboře. Chceme, aby byla destička umístěná v muzeu Battery Park City na Manhattanu nebo v Izraeli,“ uvedla ještě Hannah Flamenbaum.Podle soudních dokumentů pochází šperk z období mezi lety 1243 až 1207 př. nl , kdy vládl král Tukulti - Ninurta I. Asyrský.  Byl umístěný v chrámu bohyně plodnosti. Podle nedávného odhadu má hodnostu deset milionů amerických dolarů.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Šperk patří tam, odkud pochází.

to Anita: myslíte do rozvalin toho chrámu odkud byl před 150 lety ukraden? Ono v tomto si nemají současná muzea co vyčítat, všechna své exponáty pod záminkou výzkumů nakradla...

Co se týká chování za války, je pravda, že Německá armáda, ale třeba i Britská, Americká a ostatní patřily k těm civilizovanějším co se chování vůči obyvatelstvu týče. Vyprávění o rabování a znásilňování Krasivajou armijou znám z první ruky, od prababičky, která tu dobu zažila u Mělníka, budiž jí zem lehká... Nemám důvod jim nevěřit. :-(

Být současným majitelem,tak bych ho rozhodně nikam nevracel -jinak se přikláním k Anitě.A šťourat se v tom,kdo byl za války horší mi nepřipadá moc vhodné.Dle pamětníků kolem Berlína to bylo úplně jedno-jestli amík nebo rusák. Kdo co chtěl to si vzal.Vlastně tam trošku rozdíl byl,podle znásilněných němek amíci méně smrděli. ;-)

No já nevím, stále mám na paměti těch více jak 300 tisíc lidí, které u nás Němci vyvraždili během 5 let okupace. Je dobré si připomenout, že pozabíjeli takřka veškerou elitu národa a možná právě proto, to tady posledních pár desítek let vypadá tak jak to vypadá. Ano Německá armáda byla určitě především v prvních letech války disciplinovanější. Byla to taková zcela bezcitná mašina na zabíjení.

Rád bych tady některým obdivovatelům připomněl, že po napadení SSSR bylo civilní obyvatelstvo této slovanské země vystaveno takovému teroru, že to nemá v dějinách vůbec obdobu. Na všechny Slovany bylo pohlíženo jako na podlidi a také tak s nimi bylo zacházeno. Takže jenom tak v obecné rovině, kdyby se po tom co Němci předvedli v Rusku rozhodla Rudá armáda, že Němci jako národ konec druhé světové války nepřežijí, asi by jim to mohl těžko někdo vyčítat.

Takže bych se na to díval očima současníků. Stejně jako nejde obhajovat koncentrační tábory, nebo systematické vyvražďování některých národů, nejde z dnešního pohledu obhájit ani znásilňování civilistů nebo vyhnání 3 milionů Němců kteří tady s námi žili od čas Přemysla Otakara I., který je do země pozval. V roce 1945 to ale bylo všechno jinak, Němci chtěli totální válku a tak ji měli.

Sorry chlape,ale asi se nebudeme hádat o něčem,co zřejmě asi oba víme z doslechu nebo jsme si něco někde přelouskali v knížkách.A kolikrát zasunuli amíci nebo sověti-fakt sem jim to nepočítal.
Jenom mě tak nějak štve,že se historie uzpůsobuje součastnosti. Nedávno nám tloukli do hlav,jak nás zachránili jenom sověti,v současnosti je to obráceně.Nedávno byl Žižka i s husity záchrana národa-v současnosti má pověst loupežníka a husiti byli jenom banda loupežníků.Holocaust už prej taky vymysleli komunisti a jako důkaz stvořili kupříkladu Auschwitz-Birkenau.A potom si vyber.

Ale že jsme se dostaly daleko od toho zlata? A stejně bych ho nevrátil. :,-(

A má pravdu -předseda. :-P

CheGuevaro: ty tady skopčáky obhajuješ pokaždé. Nikdo tady nepopírá, že se komunistická armáda chovala tak jak se na správnou komunistickou armádu sluší a patří. Já nevidím rozdíl mezi nacisty a komunisty. To jsou dvě strany jedné mince.

Flamenbaum vylezl z lágru a hned se jal šmelit s Tatarem zlato,které ukradl v muzeu...Jak typické. :-D

To CheGuevara: ale jo:). A co se týče spojenců, ona to taky nebyla žádná parta Mirka Dušína. Co šlo odvést, to se odvezlo. Nikdo se nechtěl vrátit domů chudý, to je ten lepší západní pohled na válku. S chováním komunistů a nacistů to ale samozřejmě srovnávat nejde. O tom žádná.

Sovětská army a německá army za války byla stejná band. Vyváděli i na severu.Jag tycker inte om dem.

Možná trochu zbytečně čeříte vodu protože všichni víme že to nebyo černé a bíé na žádné straně. Stejně tak i ti spojenci (pochopiteně i Rusové) si v důsedku tu svoji pomoc nechali zaplatit. Svinstvo bylo na obou stranách ale je taky pravda, že někdo to začal.

Ale tady jde přece o něco jiného.Toto je jasná právnická klička jak obhájit vlastnicví té destičky.Nebo si myslíte že ten rus by mu to jídlo a cigára nevzal bez jakékoli vyměny Oni na tom v Berlíně tak špatně nebyli.A pak to jídlo a cigára mu zbylo ještě s Osvětimi?No prostě se hledají jakékoli duvody, deset mega je deset mega.

No nevím. Zvěrstva dělala německá armáda při postupu na východ a stejná zvěrstva dělala i Rudá armáda při postupu na západ a tato armáda a totalitní moc si to tady užívala jestě další desítky let. Ale v Tomto případě si myslím, že o to nejde. Artefakt byl před válkou v Německu, tak proč by tam nemohl zůstat? Sami židé tvrdí, že Německo už je jiné, globalizace tady, globalizace tam..... Podle mě jde jen a jen o prachy.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru