1. 1. 2016 Kalendárium

1.1.2016 Tudorovské šperky v Temži

Kategorie: Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Hromádku tudorovských šperků shromažďovali hledači s detektory kovu v Anglii. Ozdůbky postupně nalézali v řece Temži a před pěti lety je ukázali veřejnosti. Kromě korálků a cvočků, obsahoval poklad i takzvané aglety.

Aglety byly ozdůbky, které se umísťovaly na konec tkaniček, kterými se pak zdobily oděvy i klobouky a znázorňovaly tak vysoké postavení dotyčného člověka.

Styl a vzhled šperků si je natolik totožný, že pravděpodobně pocházely z jednoho kusu oděvu. Zřejmě klobouku, který někdo hodil do řeky. Možná bohatý cestující, která zrovna cestoval na lodi po Temži. Šperky ale nenašli hledači najednou. Je to několikaletá práce. Ozdoby tahali z vody doslova jednu po druhém. Jde o tým hledačů s detektory kovu, kteří mají zvláštní povolení hledat v řece Temži.

Ozdoby pochází podle odhadu odborníků z 16. století, tedy z období vlády Tudorovců. Muzeum v Londýně uvedlo, že jednotlivé šperky jsou tak malé, že by se všechny vlezly do kalíšku na vejce. Jsou prý úžasné a krásně dokumentují tehdejší módní styl. Archeoložka Kate Sumnall zároveň prozradila, že nalezené ozdoby již byly prohlášení za poklad.

„Vlastně každý nalezený šperk jsme jeden po druhém prohlásili za poklad podle toho, jak je hledači hlásili. Jsou to úžasné nálezy, ale jako celek jsou ještě důležitější. Že se našly v jedné oblasti naznačuje, že byly právě součástí jednoho klobouku či jiného kusu oděvu,“ prozradila.

Ozdobné šperky posléze také muzeum získalo do své sbírky. Historie Londýna jako obchodního přístavu znamená, že břehy Temže podle všeho ještě ukrývají mnoho skvělých artefaktů z různých staletí, které se ještě nepodařilo objevit. Říční naplaveniny a hlína ale pomáhají tyto předměty uchovat. Většina z nich má malou nebo žádnou finanční hodnotu, ale pomáhají historikům porozumět, jak žily předchozí generace.

Psali jsme zde: Tudorovské šperky

Háček na šaty

Z hezkého nálezu se před šesti lety radovala také Rosemary Rundle, která pomocí detektoru kovu objevila tudorovský šperk. Šlo o háček na šaty o velikosti 18 krát 15 centimetrů, který byl prohlášený za poklad. Pochází ze 16. století a získalo ho muzeum v Helstonu.

Psali jsme zde: Háček na šaty

Zdroje: www.dailymail.co.uk, https://museumofcornishlife.co.uk/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Pěkné věci, díky za článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru