10. 1. 2017 Kalendárium

10.1.2017 Objev anglosaské dílny

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Před čtyřmi lety objevili v anglickém Somersetu amatérští archeologové pozůstatky budovy, poblíž které se nacházela anglosaské dílna či kovárna. Během vykopávek se podařilo odkrýt i různé artefakty jako klíče či džbán z 13. století.

„Neexistuje žádný písemný záznam o existenci této budovy. Ale toto místo mě fascinovalo od doby, co jsem se do Somersetu přestěhovala,“ uvedla vedoucí hledačského týmu Pip Osborne.

Nález provedla komunitní archeologická skupina na pozemku poblíž vesnice Mendip. Toto místo bylo podle všeho hustěji osídlené kolem roku 1080 za doby vlády normanského vévody Viléma II., který byl v letech 1066 až 1089 anglickým králem.

Postavená ale byla vesnice zřejmě mnohem dříve během anglosaského období, které zahrnuje období raného středověku od konce vlády Římanů okolo roku 410 až právě do okamžiku ovládnutí Anglie Normany v 11. století.

„Na myšlenku, že zrovna tato dotyčná lokalita může skrývat něco vzácného, mě přivedly výsledky geofyzikálního průzkumu, který jsem povedla. A tak jsem si řekla, že stojí za to provést rozsáhlejší výzkum dané oblasti,“ řekla ještě Osborne.

Amatérští archeologové našli také pozůstatky budovy, které byla pravděpodobně hlavním sídlem tehdejší vesnice. Byla zřejmě postavená poté, co danou oblast dobyli Normani. Stalo se tak v roce 1066, kdy se Vilém Dobyvatel se svým vojskem vylodil u tamějšího pobřeží. Dodnes jde o velmi důležitou součást anglických dějin.

Pod onou hlavní budovou amatérští archeologové našli půdu, která je plná „průmyslového“ odpadu. Jde například o fragmenty různých kelímků a další artefakty, jež naznačují, že se poblíž nacházela zcela funkční pec nebo anglosaská kovárna. „Pec měla možná souvislost s recyklací skla. Ale pokud něco takového dělali, tak ve velmi malém množství,“ myslí si Osborne.

Anglosaské artefakty se na území Anglie nalézají docela často. Například před třemi lety archeologové našli poblíž letiště v Bagintonu vzácné šperky a několik kusů keramiky. Nacházely se ve dvou hrobech, ve kterých byl pohřbený muž vysokého postavení a římská dívka ve věku šesti až dvanácti let.

Psali jsme zde: https://www.lovecpokladu.cz/home/sperky-v-anglosaskych-hrobech-7802

Zdroje: www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Díky. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru