12. 11. 2018 Kalendárium

10.11.2018 Šedesát zlatých dukátů

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Šedesát zlatých dukátů před třemi lety získalo Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě. Poklad se ukrýval jen několik centimetrů pod povrchem. Někdo ho pravděpodobně ukryl v třicátých letech sedmnáctého století.

Poklad byl nalezen na Králicku, pro východní Čechy šlo o nejvýznamnější poklad tohoto druhu. Rok předtím 36 podobných dukátů a šest stříbrných mincí objevili archeologové při revitalizaci frýdlantského zámeckého rybníka. Ještě větší je uničovský poklad nalezený sice už v roce 1911, ale zveřejněný teprve před třemi lety. Ten obsahoval dokonce 352 zlatých mincí, opět dukátů podobných těm z Králicka, které byly ukryty pravděpodobně v roce 1614.

Více jsme o uničovském pokladu psali zde: Zlatý poklad vedle šibenice

Depot nalezený v roce 2018 na Králicku je velmi cenný z hlediska historického i materiálního. Díky dobré spolupráci muzeí v Pardubickém kraji se podařilo poklad názorně zadokumentovat a následně odprezentovat. Šlo o peněžní hotovost, která byla v polovině třicátých let sedmnáctého století shromážděna v tehdejších Uhrách.

„Nepochybně byla určena k transportu na delší vzdálenost, proto se jedná výhradně o zlaté mince, stejná hodnota ve stříbře by byla asi desetkrát těžší. Mohlo se jednat o vyplacený žold nebo třeba podíl z kořisti, které bylo nutné následně ukrýt,“ řekl tenkrát k nálezu numizmatik Východočeského muzea v Pardubicích Petr Vorel.

Fotogalerie pokladu zde: Poklad nalezený u Králík

Mince byly podle archeologů zachovalé. Z toho vyplývá, že nebyly tak dlouho v oběhu. Nacházely se v místech, kudy v minulosti vedla dnes již zaniklá cesta. Nejmladší mince pocházela z roku 1631.

Velmi zachovalé byly i uherské dukáty z třicátých let sedmnáctého století. „Kdyby byly déle v oběhu, jejich stav by byl podstatně horší. Značnou část nálezu tvoří starší dukáty nizozemské a polské, neobvyklá je i přítomnost mincí tureckých,“ vysvětloval Vorel.

Mince byly pravděpodobně uložené v koženém váčku nebo měšci, který majitel ukryl pod zemí, ale ne moc hluboko. Vlivem orby byla část mincí později rozptýlena mimo.  

Zdroje: www.kralicky.eu, www.idnes.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru