10. 2. 2015 Kalendárium

10.2.2015 Přes 200 koster po pařížským supermarketem

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Více než 200 koster bylo objeveno ve středověkém hromadném hrobě pod supermarketem uprostřed francouzského hlavního města. Archeologové si nebyli jistí, jak zemřeli a proč tam byla těla uložena.

Tento strašný objev byl učiněn pod supermarketem Monoprix na Rue Sebastopol ve druhém pařížském obvodu, který stojí na místě středověké nemocnice zdemolované v 18. století. Archeologové se mohli pod budovu podívat, když se vedení supermarketu rozhodlo provést rozsáhlé sanační práce.

O hromadném pohřebišti jsme psali i zde: Archeologické zprávy

Stovky koster patří mužů, ženám i dětem. Byly vedle sebe precizně srovnány a pohřbeny pořádně hluboko v několika patrech. Archeology i vedení obchodu takové rozsáhlé pohřebiště zcela zaskočilo. „Očekávali jsme, že najdeme několik kostí. Ale takový masový hrob? To byl pro nás šok,“ uvedl manažer supermarketu Pascal Roy.

Už dříve stejná lokalita vydala kostry. Když se v místě bývalé nemocnice stavěly nové budovy, našlo se pár těl. Byla přemístěna na jiné místo. Další pohřební jámy ale tenkrát nikdo neobjevil.

Těla byla objevena v osmi různých jamách, přičemž prvních sedm z nich obsahovalo pozůstatky mezi pěti až dvaceti jedinci. Ale byla to osmá jáma, která nejvíce překvapila. Ve dvou řadách bylo rozloženo více než 150 koster.

Kdy a za jakých okolností lidé zemřeli, dosud není známo. Ale dosavadní důkazy poukazují na náhlé a hromadné úmrtí. Mohlo jít o epidemii. „Skutečnost, že tolik lidí bylo pohřbeno společně a hrob je tak velký, poukazuje na to, že byla krize a nemělo se zřejmě najednou kam pohřbívat," řekla Isabelle Abadie, která vedla výkop.

Paříž byla zasažena několika epidemiemi moru ve čtrnáctém, patnáctém a šestnáctém století. V sedmnáctém století pak místní bojovali s neštovicemi. „Krize pak mohla vyústit v rozsáhlou epidemii nebo hladomor. K takovým situacím v minulosti několikrát došlo nejen ve Francii,“ dodala ještě Abadie.

Odborníci plánovali, že u nalezených koster provedou důkladnou analýzu DNA, aby se zjistilo, o jaké lidi šlo a odkud přesně pocházeli.

Zdroje: www.france24.com, www.zmescience.com, www.medievalists.net

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru