10. 3. 2012 Kalendárium

10.3.2012 30 tisíc mincí poblíž římských lázní

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Přes tisíc římských mincí našli archeologové poblíž římských lázní ve městě Bath, které se nachází v jihozápadní Anglii. Pochází z roku 270 našeho letopočtu. Tenkrát šlo o pátý největší poklad nalezený na území Velké Británie.

Mince byly nalezeny už v roce 2007. O pět let později v březnu média informovala, že se poklad nachází v Britskému muzeu. Mince byly totiž slepené, a tak je odborníci měli za úkol ošetřit. Psalo se, že restaurátorům bude trvat nejméně rok, než se doberou nějakého znatelného výsledku.

Byla dokonce vyhlášena sbírka, jejímž cílem bylo získat 150 tisíc liber, aby se mohl poklad koupit a vystavit pro veřejnost. Zájem byl skutečně značný, i když poklad nebyl tak velký jako ten z dubna 2010, kdy Dave Crisp našel poblíž města Frome v Somersetu přes 53 500 mincí. Pochází ze stejné doby jako ty nalezené ve městě Bath.

Finanční sbírku pořádalo vedení zdejších římských lázní. Jde o dobře zachovalé termální lázně ve městě Bath v Somersetu. Chrám byl postaven na místě mezi léty 60 až 70 našeho letopočtu v prvních několika desetiletích římské Británie. Po odchodu Římanů byly lázně zničeny a až ve dvanáctém století byly přímo nad Sacred Spring postavené Královy lázně, které sloužily ke koupelím a plavání.

Až v osmnáctém století se rozmohlo pití minerální vody jako léku, a tak vystavěli místnost s léčivým pramenem. Nyní jsou v Bathu tři horké prameny. Ten největší tryská až z hloubky tři kilometry. Zdejší voda obsahuje 43 minerálů a protéká rychlostí 1 250 000 litrů za den při stálé teplotě 46,5 stupňů.

„Požádali jsme o formální ocenění a poté doufáme, že si mince koupíme, abychom je mohli vystavit. V době, ze které mince pochází, vládly v Římské říši velké nepokoje, takže to bude zřejmě také důvod, proč se majitel rozhodl mince schovat,“ uvedl ředitel lázní Stephen Clews.

Nález šéf lázní označil jako velmi neobvyklý. „Hodnotím tak, protože mince našli profesionální archeologové. Obvykle to spíše bývají hledači s detektory kovu,“ zdůvodnil Clews, proč takto nález zhodnotil.

Zdroje: www.bbc.com, www.romanbaths.co.uk, www.turistika.cz, https://duemidwest.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ta posledni fotka je boží

Mě se líbí ta prostřední :-D :-D :-D

Fotky moc hezké, jen ta voda je nějaká moc zelená :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru