11. 6. 2003 Kalendárium

11. 6. 2003 Archeologové našli 2000 let starý pleťový krém

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Nejstarší pleťový krém na světě objevili archeologové v roce 2003 v místě bývalého starořímského sídla v centru Londýna. Byl v cínové krabičce. Na první pohled je jasné, že ho někdo používal. V krému jsou otisknuté prsty.

Podle místa, kde se krém nacházel, se vědci domnívají, že se používal k léčení nebo rituálům. Podrobnou analýzou následně zjistili, co obsahuje. Šlo o živočišný tuk, škrob i cín. „Nádobka pravděpodobně spadla do kanalizace. Díky tomu je v téměř původním stavu,“ řekla Liz Barham z muzea v Londýně. 

Archeologové byli z nálezu nadšení. Něco takového prostě nenajdou každý den. „Je to dost unikátní a výjimečná věc. Krabička navíc není vůbec zkorodovaná,“ konstatoval archeolog Gary Brown. 

Krém je prý kvalitou srovnatelný s dnešními kosmetickými výrobky. „Tento typ pleťového krému s největší pravděpodobností používala bohatá žena nebo chrámová prostitutka,“ sdělili archeologové.

Archeologové také uvedli, že krém pravděpodobně patřil Římance. Podobnou kosmetiku totiž používaly ženy v Římské říši, protože se rády zkrášlovaly. K výrobě se používal i labutí tuk, krokodýlí trus nebo popel z hlemýžďů. Římské kultuře se navíc v Londýně před 2000 lety dařilo, a tak byla snaha začlenit téměř do „všeho“ vše římské.

Do typických římských krémů se přidávalo i olovo, aby se dosáhlo požadovaného odstínu. Na Britských ostrovech ale nebylo olovo tak snadno dostupné, a tak museli požít běžnější suroviny jako právě cín. 

Ženy v Římské říši toužily být krásné a přitažlivé. Různé kosmetické procedury tak byly na denním pořádku. Ženy nevynechaly ani manikúru. Nález bílého perleťového krému podle odborníků opravdu naznačuje, že obyvatelé Londýna se inspirovali římskou kulturou nejen z hlediska architektury. 

Krém objevili archeologové v londýnském Southwarku, kde prováděli rozsáhlý výzkum. Nachází se tam totiž dva chrámy o čtvercovém půdorysu. Na místě kromě krému našli psací tabulky, kožené boty a různé nádoby.

Zdroje: www.ancient-origins.net, www.novinky.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru