12. 1. 2018 Kalendárium

12.1.2018 800 let stará šachová figurka

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

O výjimečném nálezu informovali archeologové v lednu před třemi lety. Na jihu Norska našli šachovou figurku, která má na sobě vyryté arabské vzory. K výrobě bylo použito paroží.

Norský Institut pro výzkum kulturního dědictví (NIKU) v roce 2017 začal s průzkumem středověkého místa v Tønsberg, které je považováno za jedno z nejstarších norských měst. Bylo založené během vikingského období. Mezi doposud objevenými artefakty jsou zbytky keramiky, kovových věcí, hřebeny, paroží, ale také asi 800 let stará šachová figurka.

Na výšku má něco kolem tří centimetrů. O figurce jsme psali v archeologických zprávách:

https://www.lovecpokladu.cz/home/archeologicke-zpravy-nejen-pro-hledace-s-detektory-kovu-1-2018-7299

Na figurce jsou vyryté krásné vzory, které jsou typické pro islámský svět. „Má abstraktní tvar a je navržena podle islámské tradice, kde nesmí být zobrazeny žádné lidské postavy,“ uvedl v tiskové zprávě archeolog NIKU a vedoucí výkopu Lars Haugesten.

Šachy patřily ke strategickým hrám, které již ve třetím století patřily k zábavě v Indii. Nejstarší písemná zmínka o šachách pochází z Persie. Odkud se tato hra rozšířila na západ a následně do celé Evropy, což bylo někdy kolem roku 1000.

Figurka byla vyrobená z paroží a podle odborníků připomíná koně. Přišli na to poté, co zkoumali staré perské šachy. Archeologové dosud nevědí, zda motivy na díle byly vyrobeny v islámském světě, nebo se jím pouze inspirovaly.

Středověké šachové figurky byly již dříve nalezeny v Norsku a některé měly dokonce podobné vyryté vzory. Ale toto je první figurka objevená v této jižní části jNorska. „Žádné předchozí archeologické nálezy z Tønsbergu nepřipomínají šachovou figurku ani nemají podobné vzory," dodal Haugesten, podle kterého je figurka skutečně výjimečným nálezem pro oblast jižního Norska.

Figurka krále s mečem

Vzácnou starou šachovou figurku vystavovali před dvěma lety v Kanadě. Jde také o 800 let starou sošku, která však v tomto případě znázorňuje krále s robustním mečem. Na výšku má asi deset centimetrů a byla součástí 93 šachových takzvaných Lewisových figurek. Byly totiž schovány v jeskyni u pláže na ostrově Lewis. Tedy až do roku 1831, kdy byly nalezeny.

Zdroje: www.atlasobscura.com, https://theroadhome.ca/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímalo by mne, jak přišli na to že to je šachová figurka a není to třeba figurka z Taflu, který se tam hrál určitě víc jak šachy.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru