12. 10. 2012 Kalendárium

12. 10. 2012 Sbírka vyznamenáních prodána za 9 milionů

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Před devíti se v aukci ve Velké Británii prodala sbírka vojenských vyznamenáních za 312 tisíc britských liber, což je dnešních 9,2 milionu korun. Celkem šlo o třiatřicet kusů, které vlastnil William Oakleye (81). Na poklad se přišlo, až muž zemřel.

Sbírka obsahovala i Jiřího kříž (George Cross), což je britské vyznamenání za statečnost. Jde o obdobu Viktoriina kříže. Jiřího kříž založil britský král Jiří VI. v září 1940. Na rozdíl od Viktoriina kříže se uděluje civilistům během válečného stavu. 

V tomto smyslu je tento řád nejvyšším britským civilním vyznamenáním za statečnost a hrdinství v podmínkách válečného stavu nebo jiného extrémního ohrožení. Jiřího kříž se v aukci prodal za neuvěřitelných 93 tisíc liber. Během druhém světové války byl tímto vyznamenáním oceněn seržant Michael Gibson.

Dalším krásným kouskem ve sbírce byla Královská policejní medaile (Queens Police Medal), která se uděluje policii ve Velké Británii za statečnost nebo významnou službu. Konkrétně ta, kterou získal William Oakleye, byla In memoriam udělena v roce 1958 inspektorovi, který byl zastřelen během obléhání Balckburnu. V aukci se prodala za 18200 liber.

Prodej organizovala aukční síň Dix Noonan and Webb. Za téměř 17 tisíc se podařilo vydražit i další Jiřího kříž, který získal expert na likvidaci bomb, který zneškodnil minu v londýnském skladu. Voják se účastnil jednodenní akce, během které likvidovali výbušniny. 

„Tato kolekce je trvalým odkazem pana Oakleyho a překvapila mnoho lidí, kteří ho znali. Vyznamenání nakupoval v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy to nebylo příliš v kurzu. Jeho sbírka je tvořena krásnými vyznamenáními z moderní historie. Byl to celoživotní mládenec, který žil dlouhá léta se svou matkou ve dvojdomku v malé vesnici poblíž Birminghamu,“ uvedl Christopher Hill z aukční síně Dix Noonan and Webb.

Ve svém bydlišti byl Oakley hodně známý. Po jeho smrti místní umístili poblíž jeho domu na památku dřevěnou lavičku. „Nemyslím si však, že někdo o jeho sbírce vyznamenáních věděl. Jednotlivé kousky měl ukryté v různých částech domu. Neměl žádnou přímou rodinu, které by je nechal, a tak byla vyznamenání prodána jako součást jeho majetku a výtěžek bude věnován vzdáleným příbuzným,“ uzavřel Hill.

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru