12. 2. 2012 Kalendárium

12.2.2012 Zlatý nákrčník objevený v bažině

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Zlatý nákrčník našel hledač s detektorem kovu na severu Irska, když prohledával svůj pozemek. Zpočátku nevěděl, co vlastně objevil, a tak šperk strčil do šuplíku.

Ronnie Johnston našel v roce 2009 v bažině nacházející se v hrabství Fermanagh na severu Irska zlatý nákrčník. Vyrazil tam hledat s detektorem kovu. O tři roky později příslušný úředník prohlásil nález za poklad. Mluvil o něm jako o extrémně významném objevu.

Nákrčník pochází z období mezi léty 1300 až 1100 před našim letopočtem. Byl vyrobený ze zlata a stříbrna, přičemž podíl zlata činí 87 procent a stříbro 11 procent. Britské muzeum mělo následně odhadnout hodnotu nalezeného šperku. Finance na jeho odkup mělo zajistit ministerstvo kultury a umění. Jak to bývá v podobných případech, poklad chtělo získat muzeum, aby ho vystavilo pro veřejnost.

Hledač je zároveň majitelem pozemku, protože ho koupil. Několikrát týdně ho prohledával detektorem kovu. Když nákrčník našel, netušil, o co jde. Očistil ho a schoval do šuplíku. V květnu si ale prohlédl časopis pro lovce pokladů, kde byla fotka zlatého nákrčníku.

Fotku ukázal svému bratrovi Charliemu Johnstonovi, který kontaktoval Greera Ramseyho z Armagh County Museum. „Opravdu nemohu uvěřit, že jde o tak cenný a starodávný předmět. Také jsem netušil, o co jde,“ uvedl bratr nálezce Charlie Johnston.

Ramsey později uvedl, že v Irsku se našlo již deset zlatých nákrčníků a v celé Velké Británii celkem 38 nákrčníků. Podle něj šperk pochází z doby, kdy bylo Irsko doslova „Eldoradem západní Evropy“. Nákrčník je vyrobený ze zlatého prutu, který byl zkroucen do podoby spirály. Mohl se nosit jako náramek nebo náhrdelník, někdy i kolem pasu. To bude i případ šperku, který hledač našel v bažině.

Příslušný koroner John Leckey prohlásil šperk za poklad a uvedl, že nákrčník je mimořádně krásný a zdůraznil, jak moc je důležité takové nálezy ohlásit. „Považoval bych za skandální, pokud by taková věc neskončila vystavená v muzeu v Severním Irsku. Je to součást naší kultury,“ prohlásil.

Na tento mimořádný nález upozornili i ministra kultury Carala Ni Chuilina. Posléze uvedl, že jde o důležitý okamžik v historii Severního Irska, čím ještě podtrhl důležitost tohoto objevu z hrabství Fermanagh.

Zdroje: www.bbc.com, www.claddaghdesign.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru