12. 4. 2021 Kalendárium

12. 4. 2017 Zlaté keltské šperky

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Dvacet tisíc návštěvníků za měsíc přilákaly do muzea zlaté šperky z doby železné, které našel hledač s detektory kovu ve Velké Británii. Objevili tři náhrdelníky a jeden náramek, které jsou podle odborníků 2400 let staré.

Vzácné šperky naše hledač se Staffordshire, později je vystavilo The Potteries Museum & Art Gallery, kam se během jednoho měsíce přišlo na zlatý poklad podívat přes dvacet tisíc lidí. Šťastnými nálezcem je Joe Kani, který se bádání po pokladech věnuje už dlouhá léta.

Šperky se nenacházely na jednom místě, část našel hledač asi metr daleko od prvního nálezu. Za poklad náhrdelníky a náramek prohlásil koroner Ian Smith, protože předměty jsou starší více jak 300 let a obsahují odpovídající procento drahých kovů, což je podmínka.

Poté co výstava Stoke-on-Trent skončila, převezli poklad do Britského muzea, kde ho místní odborníci ocenili. Uvedli, že šperky nosily zřejmě velmi bohaté a mocné ženy. „Jsme rádi, že jsme mohli zlaté šperky vystavit ještě dříve, než budou oceněny a začne se řešit, kdo je definitivně získá,“ uvedl za The Potteries Museum & Art Gallery Dave Conway.

Na místo, kde hledači šperky našli, vyrazili také archeologové, aby ještě lokalitu pořádně prohlédli. Další vzácné artefakty však neobjevili.

Pole prohledával i Kania několikrát společně se svým kamarádem Markem Hambletonem, který se k detektorům kovu vrátil po menší pauze na doporučení svého otce. Dlouholetí přátelé prohledávali dotyčné pole celý den, ale nic vzácného nenašli. Jen rozpadlou viktoriánskou minci nebo běžné polní nálezy. 

Až na konci dne Joe na něco narazil a hned to utíkal kamarádovi říct. „Akorát jsme se chystali to zabalit, když mně Joe přišel říct, že asi něco má. Z kapsy vytáhl zlatý nákrčník a houpal s ním přede mnou. Chvěly se mně nohy a přestal jsem dýchat. Byl jsem z toho úplně mimo,“ zavzpomínal Mark.

Nakonec se ukázalo, že jeho kamarád narazil na keltský poklad. Dva šperky jsou vyrobené z krouceného zlatého drátu, dva další mají trubkovité zakončení…

O pokladu jsme psali také zde:  https://www.lovecpokladu.cz/home/detektorem-kovu-nasli-zrejme-nejstarsi-zlate-keltske-sperky-doby-zelezne-7037

Zdroj: www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru