12. 9. 2011 Kalendárium

12. 9. 2011 Hradecký vampýr

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Kulhal a do údolí Nisy přišel z Řecka. Před desíti lety vědci dali tvář muži, kterému se říká „Hradecký vampýr“. Šlo o zločince, který žil v Hrádku nad Nisou před sedmi sty lety.

Jeho pozůstatky našli archeologové v březnu 2010 v Kostelní ulici, a to jen dvacet centimetrů pod povrchem. Kostra měla v ruce pět pražských grošů Jana Lucemburského. Ležel na břiše a obličej směřoval k zemi. 

Tímto nerituálním pohřbením byl nebožtík vyloučen z možnosti účastnit se posledního soudu, čímž mu bylo znemožněno vzkříšení v Kristově věčné říši. Navíc dotyčného pohřbili za hřbitovní zdí. Takovým způsobem se pohřbívali nepokřtění, židé, protestanti, delikventi, sebevrazi, nepokřtěné nebo mrtvě narozené děti, kati, osoby mentálně či tělesně postižené, a také lidé nařčení z čarodějnictví a vampyrismu.

Původně si navíc archeologové mysleli, že našli ženskou kostru. Posléze si uvědomili, že jde o muže. Pojmenovali ho Tobiáš a začalo se mu říkat „Hradecký vampýr“. A proč je považován za upíra? Je to kvůli tomu, že měl na výšku 170 centimetrů a dožil se více jak čtyřicet let, což ve třináctém století byly nadprůměrné hodnoty.

„Prohlašujeme to za nejlépe prozkoumanou kostru v České republice. Na výzkumu se podílelo až patnáct specialistů, z nichž je každý špičkou ve svém oboru,“ uvedl tenkrát archeolog Petr Brestovanský.

Odborníci například prozkoumali celý genetický řetězec vampýra a zjistili původ jeho předků po otcovské i mateřské linii. Muž na území Hrádku přišel z dnešního severního Řecka nebo Albánie.

Později dali vědci vampýrovi dokonce tvář. Na projektu pracovali antropologové, genetikové, archeologové i lékaři.

Vědci například zjistili, že muž dopadal na jednu nohu. Našli totiž artrotické změny v pravé kloubní jamce.   „Jiné změny na kostře, které by svědčily o násilné smrti, tam nejsou. Teoreticky mohl být třeba utopený, to se nám ale nepodaří zjistit,“ poznamenal Brestovanský. Muž zemřel ve věku 45 až 55 let.

Zdroje: www.czech-press.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jasnej Fantomas 😋

Ve 13. stol groše Jana z Lucemburku? 8-)

No, někoho mi připomíná :) https://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_E/hswBgrD.jpeg?fl=cro,0,29,800,450%7Cres,1200,,1%7Cwebp,75

idler-na co tak nebožtík byl ze 13 stol. a Pražáky si někdo do těch cca 25 cm zahrabal nechtěně o řadu desítek let později :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru