13. 1. 2015 Kalendárium

13.1.2015 Nalezen 2150 let starý zelený čaj

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Sypaný zelený čaj archeologové objevili před šesti lety v hrobce čínského císaře, který zemřel v roce 141 př. n. l. Je to nejstarší nález čaje vůbec. Vědci si však nejsou jisti, zda zrovna císař pil čaj, jak ho známe, nebo jej používal jako lék.

Čaj je často označován jako jeden z nejstarších nápojů na světě. Stále se však přesněji neví, jak je vlastně starý… kdy se začal pít... Starý čínský dokument z roku 59 př. n. l. odkazuje na nápoj, kterým může být čaj, ale vědci si tím nemohou být stoprocentně jistí.

Analýza provedená po objevu v roce 2016 naopak jasně prokázaly, že rostlinné zbytky nalezené v hrobkách starých 2 100 let - asi 100 let dříve než se o čaji zmiňuje dokument - jsou rozhodně čaj. Jde tedy o nestarší fyzický důkaz existence čaje v historii lidstva. Není divu, že ho archeologové našli v císařské hrobce. Čaj byl považován za vysoce kvalitní materiál.

Čaj našli v jedné z hrobek v mauzoleu dynastie Han v západní Číně. O objevu jsme psali zde: Archeologické zprávy

Úplně na začátku si ale archeologové nebyli jistí, že v hrobce se nachází zbytky čaje. Mohlo jít i o jinou rostlinu. A tak srovnávali nalezené vzorky se současnými. Chemický rozbor prokázal, že nalezené lístky obsahovaly množství í kofeinu typického pro čaj. Navíc také theanin, který je jednou ze složek zeleného čaje.

Na místním pohřebišti archeologové kromě čaje našli také zbytky tkaného hedvábného plátna, kovové místy a zlatou masku. To podporuje myšlenku, že se už před 2000 lety převáželo po Hedvábné stezce luxusní zboží.

„Jsem velmi potěšený, že moderní věda stále přináší nové a nové poznatky o starověké čínské kultury. Jde o důležité podrobnosti o tehdejším světě. Právě identifikace čaje nalezeného v komplexu císařových hrobek nám dává vzácný pohled na velmi starodávné tradice, které osvětlují původ jednoho z nejoblíbenějších nápojů na světě,“ raduje Dorian Fuller, profesor archeobotaniky na Univerzitě College v Londýně.

Vědci si také lámali hlavu nad tím, zda císař skutečně pil čaj. „Jsem přesvědčený, že ano. Našel se tedy přímo důkaz, že se před 2100 v nějaké formy již pil čaj,“ domnívá se James Benn, profesor buddhismu a východoasijských náboženství na McMaster University v Kanadě a autor knihy Čaj v Číně.

Zdroje: www.npr.org, www.guinnessworldrecords.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Zajímavé, díky.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru